Matka

Matka to osoba najbliższa każdemu z nas, która cały swój wysiłek angażuje w wychowanie dziecka i opiekę nad nim. To ona jest najbardziej odpowiedzialna za wprowadzenie małego człowieka w dorosłe życie i nauczenie go życia w społeczeństwie. Stereotypowo matka kojarzy się z wielką miłością, łagodnością i wyrozumiałością, jednak istnieją również matki wyrodne i zasługujące na potępienie. Szereg ujęć tego motywu można odnaleźć w literaturze, która ukazuje go na wiele sposobów i w różnych kontekstach.

Obraz Maryi jako matki (Biblia)

Miłość macierzyńska została ukazana już w Biblii na przykładzie postaci Maryi. Pewnego dnia objawił się jej Duch Święty, zwiastując, że jako niepokalana kobieta zrodzi syna Jezusa z Ducha Świętego, co ma miejsce w betlejemskiej szopie. Wybór jej osoby przez Boga wynika z jej służalczości wobec Stwórcy, któremu ufa bezgranicznie, w najmniejszym stopniu nie podważając Jego…

Berta i Adela Sonnenbruch – charakterystyka jako matki („Niemcy” Kruczkowskiego)

Autor w swym dziele opisuje historię z życia rodziny profesora Sonnenbrucha i jej przyjaciół. Akcja rozgrywa się okupowanej przez nazistów Polsce, a kontekst wojenny jest stale widoczny. Kruczkowski w swoim dramacie przedstawia obraz dwóch matek- Berty Sonnenbruch i Adeli Soerensen. Pierwsza z nich jest rodzicielką oficera SS, którego bezgranicznie kocha. Nie dopuszcza do siebie myśli,…

Portret matki w Trenie XIX Kochanowskiego

Cykl Trenów jest poświęcony jego przedwcześnie zmarłej córce Urszulce. Tren XIX opowiada o śnie, jaki przydarzył się podmiotowi lirycznemu pewnej nocy. Kochanowski już na samym początku wyraża ogromny żal i smutek z powodu śmierci swojej ukochanej pociechy. Wtem zjawia mu się przed oczami matka, która trzyma jego córkę w ramionach i dodaje mu otuchy, podkreślając,…

Aniela Dulska jako matka

Bardziej przyziemny i oczywisty wymiar mają relacje między matką i córkami w utworze Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”. Dzieło przedstawia historię życia z pozoru normalnej, niczym niewyróżniającej się rodziny. Jak to często bywa, pozory okazują się złudne. Stosunki pomiędzy Anielą Dulską a jej córkami nie są normalne. W rodzinie Dulskich nie ma serdeczności wobec siebie….

Portret Matki Boskiej w Lamencie Świętokrzyskim – kreacja Maryi w „Posłuchajcie Bracia miła”

„Lament Świętokrzyski” ukazuje monolog cierpiącej Maryi, która znajduje się u stóp krzyża i użala się nad śmiercią swego syna – Jezusa Chrystusa. Istotną cechą dzieła jest przedstawienie Matki Boskiej jako udręczonej i pozbawionej wszystkich nadludzkich przymiotów kobiety. Poprzez ukazanie Maryi jako zwyczajnie ludzką istotę nieznany autor chce uświadomić czytelnikowi, że ogromny ból, jaki towarzyszy kobiecie…

Portret matki w literaturze

Matka to osoba o ogromnym znaczeniu dla każdego człowieka. Począwszy od poczęcia, nierozłącznie towarzyszy nam przez całe życie i siłą rzeczy ma na nie bardzo silny wpływ, szczególnie w okresie dziecięcym i młodzieńczym, kiedy kształtuje się ludzka świadomość, osobowość i hierarchia wartości. Wówczas matki uczą dzieci funkcjonowania w społeczeństwie, przekazując im określone wartości, ideały oraz…

Motyw „Stabat Mater Dolorosa” w literaturze i innych dziedzinach sztuki

Motyw Stabat Mater Dolorosa wywodzi się z liturgii katolickiej odbywającej się w trakcie Wielkiego Postu. Po łacinie znaczy on tyle co matka bolejąca, odnosi się do cierpienia matki opłakującej śmierć syna i ma swoje źródła w rozpaczy Maryi po ukrzyżowaniu oraz śmierci Jezusa. Motyw Stabat Mater Dolorosa ilustruje więc smutek, bezradność, żal i wszystkie inne…

Motyw matki w literaturze i malarstwie różnych epok

Matka to z całą pewnością jedna z najważniejszych, jeśli nie najważniejsza osoba w naszym życiu. To dzięki niej przychodzimy na świat, poznajemy otaczającą nas rzeczywistość i uczymy się zachowania w społeczeństwie. Miłość matczyna symbolizuje największe poświęcenie, bezinteresowność, ofiarność i trud związany z wychowaniem potomstwa, a jej siła jest często jeszcze większa niż w przypadku kochanków….

End of content

End of content