Zwierzęta

Zwierzęta od wieków towarzyszyły człowiekowi i uczestniczyły w jego życiu. Przedstawianie zwierząt w literaturze i sztuce spotkać można już w dziełach starożytnych, gdzie pod ich postacią prezentowano ważne dla człowieka bóstwa (bogini Bastet). Zwierzęta ilustrowały ludzkie cechy – zarówno te pozytywne, jak i negatywne, a także były symbolami zła (wąż w Biblii). W literaturze funkcjonuje wiele odwołań do polityki, gdzie autorzy wykorzystywali motyw zwierząt, by zwrócić uwagę na złą sytuację w kraju (Stefan Żeromski „Rozdziobią nas kruki, wrony…”, Ignacy Krasickie „Wół i minister”, George Orwell „Folwark zwierzęcy”). Nie chcąc bezpośrednio zwracać się do określonych osób bądź wytykać wady społeczeństwa, wykorzystywano motyw zwierzęcy, zdecydowanie bardziej bezpieczniejszy, ale zrozumiały dla odbiorców.

Zwierzę i człowiek – bliska relacja na przykładzie „Księgi dżungli”

O wzajemnym przywiązaniu zwierzęcia i człowieka traktuje także „Księga dżungli” Rudyarda Kiplinga. Główny bohater to Mowgli – syn drwala, który w wieku dwóch lat został porwany przez tygrysa, a następnie odbity przez parę wilków. Mające dobrą wolę zwierzęta zauroczyły się chłopcem, dlatego postanowiły go wziąć pod swoją opiekę i mianować go jednym z członków rodziny….

Motyw konia w literaturze, filmie, malarstwie i sztuce

Koń to domowe zwierzę parzystokopytne, które człowiek od tysięcy lat wykorzystuje na wiele rozmaitych sposobów: pociągowe służą do pracy, wyścigowe jako element dziedziny sportu, kucyki jako sposób na rekreację, a drogocenne konie czystej krwi jako kosztowne hobby i bezcenny towar; istnieją nawet konie hodowane w celach terapeutycznych i leczeniu dzieci z porażeniem mózgowym. Konie mają…

Symbolika zwierząt w bajkach, baśniach i przysłowiach polskich

Zwierzęta są związane z człowiekiem od samego początku naszego istnienia. Z jednej strony są źródłem cennego pokarmu, a z drugiej towarzyszami życia dla wielu z nas. W zależności od gatunku zwierzęcia traktujemy je na różne sposoby – świnie hoduje się w celu uzyskania mięsa, z norek uzyskuje się drogocenne futro, a psy nierzadko są ważnymi…

Zwierzęta bohaterami utworów literackich

Zwierzęta są nieodłączoną częścią natury, z którą od początku swojego istnienia człowiek musi obcować. Niektóre gatunki są mu wrogie i stwarzają powszechne zagrożenie, czego przykładem mogą być chociażby drapieżnicy, tacy jak lew, puma czy niedźwiedź. Oprócz zwierząt wzbudzających strach istnieją również te łagodniejsze i przyjaźnie nastawione do ludzi, jak np. pies, koń lub kot. Nierzadko…

Kot w literaturze i sztuce

Na przestrzeni wieków symbolika kota zmieniała się wraz z wierzeniami, obyczajami i świadomością społeczną mieszkańców danego regionu. Aktualnie zwierzęta te budzą wiele pozytywnych skojarzeń, głównie jako ucieleśnienie zwinności, intuicji, odwagi. Jednak w historii symbolika kota była bardzo zmienna. W średniowieczu kot kojarzył się z czarownicami, demonami i szatanem, zaś w starożytności czczono go jako symbol…

End of content

End of content