Adaptacja / ekranizacja filmowa

Adaptacja to efekt przerobienia utworu literackiego, które ma na celu zmianę i przystosowanie go do potrzeb nowych odbiorców. W ten sposób jest on rozpowszechniany w inny sposób niż pierwotnie. Najczęściej dotyczy to stworzenia filmu na podstawie dzieła literackiego, gdzie jego twórca zachowuje w pewnym stopniu wierność wobec adaptowanego utworu, aby zbytnio się z nim nie rozmijał. Elementy dodane przez twórcę filmu nadają danemu dziełu nowych znaczeń, niekiedy są uzupełnieniem go czy też tłumaczą poszczególne fakty, co wpływa na ich atrakcyjność i wartość. Najbardziej znanymi adaptacjami filmowymi polskich utworów literackich są „Potop” Henryka Sienkiewicza, „Chłopi” Stanisława Reymonta czy „Lalka” Bolesława Prusa.

„Czas Apokalipsy” – ekranizacja (adaptacja) „Jądra ciemności”

„Czas Apokalipsy” to film Francisca Forda Coppoli bazujący na „Jądrze Ciemności” Josepha Conrada. Utwór literacki stanowi fundament pozwalający reżyserowi na stworzenie filmu różniącego się od pierwowzoru i poruszającego inną tematykę. Mianowicie w „Czasie Apokalipsy” głównym zagadnieniem jest wojna i jej destrukcyjny wpływ na życie człowieka oraz całego społeczeństwa. W filmie wojna zajmuje więc miejsce kolonizacji,…

Chłopcy z ferajny (Goodfellas) – film a książka. Porównaj adaptację z pierwowzorem literackim

Kino, szczególnie sensacyjne, bardzo często czerpie inspirację z literatury, adaptując książki, które według reżyserów nadają się na scenariusz filmu. Widać to chociażby na przykładzie takich dzieł sensacyjnych jak „Ojciec Chrzestny”, „Rzeka tajemnic” czy „Chłopcy z ferajny”. Pokazują one, że sprawne przeniesienie na ekran historii pierwotnie opowiedzianej w książce może być gwarancją zarówno artystycznego, jak i…

Komedia romantyczna jako gatunek filmowy – omów jej cechy na przykładzie „Nigdy w życiu”

Choć komedia romantyczna jest gatunkiem powstałym już w latach 30. XX wieku, to jej prawdziwy rozkwity przypadł dopiero na lata 90. W 1990 roku nakręcono trzy filmy, za sprawą których komedia romantyczna przeżyła wielki renesans i stała się popularna na całym świecie; te produkcje to „Pretty Woman”, „Uwierz w ducha” i „Zielona karta”. Wykreowały one…

Adaptacje literatury w filmach Andrzeja Wajdy

Andrzej Wajda zalicza się do grona najwybitniejszych polskich reżyserów i ogółem – rodzimych twórców kultury. Rozpoznawany na całym świecie, ma w swoim dorobku takie dzieła jak wielokrotnie nagradzane „Nóż w wodzie”, „Lotna”, „Kanał”, „Popiół i diament” czy „Człowiek z marmuru”. Za całokształt twórczości otrzymał w 2000 roku najbardziej prestiżową nagrodę filmową – Oskara. Jego filmy…

Film a książka na przykładzie „Ojca chrzestnego” – omów różnice pomiędzy adaptacją a pierwowzorem

Kino bardzo często czerpie inspirację z literatury, adaptując książki, które według reżyserów nadają się na scenariusz filmu. Produkcje, których oś fabuły pokrywają się z literackim odpowiednikiem, ale poszczególne elementy się od siebie różnią, nierzadko osiągają duży sukces. Widać to chociażby na przykładzie takich dzieł jak „Ojciec Chrzestny”, „Rzeka tajemnic”, „Chłopcy z ferajny” czy „Forrest Gump”….

Literatura a film – język literatury i język filmu na podstawie „Pianisty”

Literatura od zawsze była inspiracją dla twórców filmowych, którzy sięgali i do dnia dzisiejszego bardzo często po nią sięgają. Oparcie produkcji kinowej o książkową fabułę nierzadko stanowi przepis na wielki sukces kasowy i artystyczny, czego przykładem są takie tytuły jak „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Łowca Androidów” czy „Forrest Gump”. Aby adaptacja była udana, reżyser musi…

„Hobbit” – adaptacja filmowa a pierwowzór literacki

Pod pojęciem adaptacji filmowych należy rozumieć produkcje, przy tworzeniu których posłużono się utworem literackim. Co jednak istotne, w przypadku adaptacji książkowy pierwowzór ulega przeróbce, a jego treść w mniejszym lub większym stopniu zostaje zmodyfikowana przez scenarzystę i reżysera. Tym właśnie różni się ekranizacja od adaptacji, że ekranizacja przenosi na ekran treść lektury w sposób wierny…

„Romeo i Julia” i jego adaptacje. Zaprezentuj filmowe ekranizacje dramatu Szekspira

Temat mojej prezentacji dotyczy porównania filmowej adaptacji z jej książkowym pierwowzorem, dlatego chciałbym się skupić na „Romeo i Julii”. Jest to jedna z najbardziej znanych i rozpowszechnionych historii miłosnych, jakie powstały w dziełach literatury. Okazuje się ona na tyle uniwersalna i atrakcyjna, że na jej bazie powstało wiele rozmaitych adaptacji, z których jedne były jej…

Adaptacje filmowe lektur szkolnych. Zestaw i porównaj wybrane dzieła

Lektury szkolne to doskonały materiał na dzieło filmowe, z którego od dziesiątek lat korzystają reżyserzy. Duża część czytanych przez uczniów książek po zekranizowaniu weszła na stałe do klasyki kina, tak jak „Krzyżacy” Aleksandra Forda, „Romeo i Julia” Franko Zeffirellego czy „Wesele” Andrzeja Wajdy. Uniwersalność, nieśmiertelność i wysoki poziom artystyczny lektur szkolnych decyduje, że przy odpowiednim…

End of content

End of content