Kordian – charakterystyka bohatera dramatu Słowackiego

Tytułowy bohater utworu Słowackiego to pełen ideałów młodzieniec próbujący za wszelką cenę zrealizować marzenia – najpierw te związane z miłością, a następnie te związane z wolnością ojczyzny. Poznajemy go jako dorastającego nastolatka mającego problem z określeniem tego, co dla niego najważniejsze i czemu mógłby się poświęcić. Początkowo najważniejszym dla niego ideałem staje się miłość, w imię której Kordian angażuje się całym sobą. Ubóstwia ukochaną Laurę i pragnie zdobyć jej serce, lecz z uwagi na dzielącą ich różnicę wieku ona nie traktuje go poważnie i postrzega go jako niepoważnego i niepoprawnego marzyciela.

Rozczarowany tą sytuacją, Kordian postanawia popełnić samobójstwo, lecz nie udaje mu się to. Nie potrafi znaleźć swojej drogi życiowej, co udowadnia również w trakcie rozczarowującej podróży po Europie. Dopiero przemiana na Mount Blanc uświadamia mu, że najistotniejszym dla niego ideałem jest ojczyzna. Kordian poświęca się w imię spełnienia ambitnego planu wyzwolenia i zabicia cara. Dla niepodległości Polski jest gotów zrobić dosłownie wszystko, jednak tak jak Ikar, swoje ideały realizuje w nieodpowiedni i zbyt emocjonalny sposób.

Okazuje się zbyt słaby, aby w pojedynkę wykonać tak trudną misję, jaką jest zabicie cara. Choć bardzo tego pragnie i angażuje wszystkie swoje siły w realizację ideałów, to nie przynosi to żadnych skutków. Najwyższe zaangażowanie okazuje się daremne, a zderzenie rzeczywistości z własnymi przekonaniami o sobie bardzo bolesne. Ślepe dążenie do wygórowanych ideałów w przypadku Kordiana wynika z jego romantycznej osobowości, wrażliwości i idealizmu. Bo choć posiada wielkie ambicje, pełne wzniosłych wartości serce gotowe do walki i przekonanie o własnej sile, to jego działania nie przynoszą żadnego efektu. W pojedynkę nie jest bowiem w stanie zabić cara, ale mimo to próbuje zrealizować owo marzenie, co kończy się porażką.

Podobnie rzecz się ma z miłością, dla której Kordian w dużym stopniu się poświęca, jednak nie przynosi to żadnych rezultatów, a nawet więcej – staje się przyczyną rozczarowania i próby samobójczej. Ogromny heroizm, zaangażowanie w realizację ideałów i największa determinacja na tym polu zdają się na nic wobec wielkich ambicji i samotnej walki, jaką chce toczyć z carem, co kończy się sromotną klęską tytułowej postaci dramatu Słowackiego.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *