Wampiry w literaturze, filmie, malarstwie i sztuce

Wampir to istota ponadnaturalna, obdarzona ludzką powierzchownością, która posiada pewne specyficzne cechy odróżniające ją od normalnych ludzi, takie jak zaostrzone kły, konieczność spożywania krwi człowieka czy różnego rodzaju nadludzkie umiejętności. Choć wampiry nie istnieją w rzeczywistości, to stały się nieodłączną cześć naszej kultury, która stanowi silną inspirację dla wszelkiej maści artystów. Wampiry szczególnie często pojawiają […]

Czytaj więcej

Motyw snu, wizji i proroctwa w literaturze i filmie

Sny, wizje i proroctwa to element niematerialnej rzeczywistości, w obrębie której człowiek funkcjonuje bez świadomości. Szczególnie wyraźnie widać to podczas snu, kiedy przydarzają się nam marzenia senne i mimowolnie się im poddajemy. Również wizje z reguły odbywają się poza świadomością człowieka, a dzięki nim pojawia się szansa, aby ujrzeć to, co nastąpi za jakiś czas.

Czytaj więcej

Wiedźmy i czarownice jako bohaterki literackie

Wiedźmy i czarownice to istoty pochodzące z pradawnych wierzeń ludowych, które przybierają postać kobiety, posiadają umiejętności magiczne i posługują się nimi. W powszechnym wyobrażeniu są one sługami sił ciemności i sprzyjają złu, jednak nie można tego uznać za regułę, gdyż w kulturze występowały również dobre czarownice i wiedźmy zajmujące się nie czarną, ale białą magią.

Czytaj więcej

Czarodzieje i czarnoksiężnicy w literaturze

Czarodzieje i czarodziejki to postaci o ludzkiej posturze, które posiadają magiczną moc i posługują się nią dla dobrych celów lub ewentualnie obojętnych pod względem moralnym. Tego typu istoty stały się nieodłącznym elementem literatury, w szczególności tej z gatunku fantasy. Czarodzieje i czarodziejki często pojawiają się również w różnego rodzaju baśniach, legendach i bajkach.

Czytaj więcej

Motyw anioła w literaturze, filmie i malarstwie

Aniołem określa się ponadnaturalną istotę, która według różnych religii pełni funkcję boskiego sługi wykonującym polecenia Stwórcy. Co ciekawe, aniołowie istnieli jeszcze zanim powstała religia chrześcijańska, jednak dopiero wraz z jej ekspansją świadomość na ich temat znacznie się poszerzyła. Nic więc dziwnego, że aniołowie stali się również popularnym motywem w literaturze, filmie i malarstwie, który wykorzystywany […]

Czytaj więcej