Wampir to istota ponadnaturalna, obdarzona ludzką powierzchownością, która posiada pewne specyficzne cechy odróżniające ją od normalnych ludzi, takie jak zaostrzone kły, konieczność spożywania krwi człowieka czy różnego rodzaju nadludzkie umiejętności. Choć wampiry nie istnieją w rzeczywistości, to stały się nieodłączną cześć naszej kultury, która stanowi silną inspirację dla wszelkiej maści artystów. Wampiry szczególnie często pojawiają […]
Kategoria: Duchy / zjawy / widma
Duchy, zjawy, widma i wszelkiej maści istoty wywodzące się z rzeczywistości pozamaterialnej od lat są silną inspiracją dla artystów. Świat fantastyczny od zawsze fascynował bowiem ludzi i był dla nich zagadką, która pozostaje nierozwiązana do dnia dzisiejszego. W każdej epoce próbowano dociec, co znajduje się „po tamtej stronie”. Zjawy i duchy szczególnie często występowały w romantyzmie, jednak ich postaci można znaleźć w dowolnym okresie literackim. Interesująca jest różnorodność i wielowymiarowość tego motywu, ponieważ ujmowany jest na wiele sposobów i w rozmaitych kontekstach.
Konszachty z siłami nieczystymi w literaturze
Tematem mojej prezentacji są konszachty z nieczystymi siłami, dlatego zanim przejdę do właściwej analizy, zastanowię się, czym w ogóle są konszachty i jak należy je rozumieć. Mianowicie konszachty to dwuznaczne, zawikłane, potajemne układy, spiski i zmowy pomiędzy porozumiewającymi się stronami.
Motyw snu, wizji i proroctwa w literaturze i filmie
Sny, wizje i proroctwa to element niematerialnej rzeczywistości, w obrębie której człowiek funkcjonuje bez świadomości. Szczególnie wyraźnie widać to podczas snu, kiedy przydarzają się nam marzenia senne i mimowolnie się im poddajemy. Również wizje z reguły odbywają się poza świadomością człowieka, a dzięki nim pojawia się szansa, aby ujrzeć to, co nastąpi za jakiś czas.
Motyw zjaw, duchów i upiorów w literaturze i malarstwie
Wszelkiego rodzaju istoty fantastyczne, takie jak zjawy, duch, demony czy upiory od zawsze istniały w świadomości ludzkiej i w różnych formach pojawiały w kulturze. Dla jednych były symbolem ludzkich dusz szukających swojego miejsca w świecie, dla innych uosobieniem zła, a kolejni w ogóle w nie wierzyli w ich obecność.
Wiedźmy i czarownice jako bohaterki literackie
Wiedźmy i czarownice to istoty pochodzące z pradawnych wierzeń ludowych, które przybierają postać kobiety, posiadają umiejętności magiczne i posługują się nimi. W powszechnym wyobrażeniu są one sługami sił ciemności i sprzyjają złu, jednak nie można tego uznać za regułę, gdyż w kulturze występowały również dobre czarownice i wiedźmy zajmujące się nie czarną, ale białą magią.
Czarodzieje i czarnoksiężnicy w literaturze
Czarodzieje i czarodziejki to postaci o ludzkiej posturze, które posiadają magiczną moc i posługują się nią dla dobrych celów lub ewentualnie obojętnych pod względem moralnym. Tego typu istoty stały się nieodłącznym elementem literatury, w szczególności tej z gatunku fantasy. Czarodzieje i czarodziejki często pojawiają się również w różnego rodzaju baśniach, legendach i bajkach.
Motyw anioła w literaturze, filmie i malarstwie
Aniołem określa się ponadnaturalną istotę, która według różnych religii pełni funkcję boskiego sługi wykonującym polecenia Stwórcy. Co ciekawe, aniołowie istnieli jeszcze zanim powstała religia chrześcijańska, jednak dopiero wraz z jej ekspansją świadomość na ich temat znacznie się poszerzyła. Nic więc dziwnego, że aniołowie stali się również popularnym motywem w literaturze, filmie i malarstwie, który wykorzystywany […]