Pierwszym utworem, do którego chciałbym się odnieść, jest nowela „Janko Muzykant” napisana przez Henryka Sienkiewicza. Opowiada ona historię chłopca urodzonego w biednej rodzinie, dla którego całym życiem była muzyka. Dziesięcioletni Janko jest…
Kategoria: Dziecko
Dzieciństwo to okres wyjątkowy dla każdego człowieka, który w ogromnej mierze kształtuje nasz światopogląd i postawy życiowe w dorosłości. Jako dzieci uczymy się funkcjonować w społeczeństwie, poznajemy otaczającą nas rzeczywistość i w kontaktach z innymi ludźmi tworzymy własne opinie. Z uwagi na wielkie znaczenie dzieciństwa w życiu człowieka stało się ono popularnym motywem literackim, który przewija się dosłownie przez każdą epokę. Jego ujęcia są jednak bardzo różnorodne i w dużej mierze zależą od kontekstu epoki oraz ogólnej wymowy danego dzieła.
Powrót do kraju lat dzieciństwa w „Sklepach cynamonowych” Schulza
Akcja dzieje się we współcześnie ukraińskim mieście Drohobycz. Zważywszy na fakt, że na początku XX wieku przeszło ono rewolucję przemysłową za sprawą odnalezienia ropy na jego obszarze, widać, że w „Sklepach cynamonowych”…
Świat widziany oczyma dziecka w literaturze
Dzieciństwo to okres niezwykle ważny dla każdego człowieka, podczas którego kształtuje się nasz światopogląd, postawy życiowe i ideały. W jego trakcie uczymy się funkcjonować w społeczeństwie, przyswajamy schematy kulturowe i stajemy się…
Literackie powroty do miejsc dzieciństwa i młodości
Literatura może pełnić wiele różnego rodzaju funkcji, takich jak rozrywka, edukacja, dokumentowanie zdarzeń historycznych czy opowiedzenie niesamowitej historii. Oprócz tego pisarze często posługują się swoimi dziełami, aby móc przywołać miejsca dzieciństwa i…
Młodość jako temat i motyw w literaturze
Młodość to burzliwy okres życia, w trakcie którego przeżywamy pierwsze zauroczenia, głębokie fascynacje, wielkie rozczarowania i całe spektrum innych, często skrajnych emocji. Dojrzewając, człowiek musi wielokrotnie mierzyć się z najróżniejszymi przeciwnościami losu,…
Świat widziany oczyma dziecka w literaturze różnych epok
Dzieciństwo to okres niezwykle ważny dla każdego człowieka, podczas którego kształtuje się nasz światopogląd, postawy życiowe i ideały. W jego trakcie uczymy się funkcjonować w społeczeństwie, przyswajamy schematy kulturowe i stajemy się…
Motyw córki w literaturze polskiej i obcej
Funkcjonujące w społeczeństwie stereotypy mówią, że rolą córki jest posłuszeństwo wobec rodziców, zdobycie odpowiedniego wykształcenia, wyjście za mąż i urodzenie dzieci, aby zapewnić ciągłość pokoleniową. Relacje córki z rodzicami są jednak niejednoznaczne,…
Motyw syna i córki – przedstaw wizerunki wybranych bohaterów literackich
W rolę syna lub córki wciela się każdy z nas i ma ogromne znaczenie w życiu człowieka. Dorastając u boku rodziców i rodzeństwa, kształtujemy swoją osobowość, poznajemy otaczający nas świat i uczymy…
Motyw dziecka w literaturze różnych epok
Dzieci znajdują się na takim poziomie rozwoju, że pojmują tylko najprostsze prawdy i wartości, dlatego nie są zdolne do kłamstw, podwójnej moralności i celowych działań mających zapewnić im osobiste korzyści. Patrzą na…