Holocaust

Wiek XX, uznawany za czasy postępu i nowoczesności, prezentujące efekty rozwoju gospodarczego, ekonomicznego i technologicznego, stały się w pewnym momencie przykładem największego upadku w dziejach ludzkości; upadku moralnego, całkowitego kryzysu wartości i człowieczeństwa. Holocaust, czyli masowa eksterminacja narodowości żydowskiej organizowana i realizowana przez Niemców zostawiła piętno na epoce współczesności. Literatura łagrowa, przedstawiająca próbę przystosowania się ludzi więzionych w obozach zagłady jest świadectwem tego, co działo się podczas II wojny światowej ( opowiadania Tadeusza Borowskiego). Dzieła podejmujące temat Holocaustu ukazują, jak ogromną nienawiścią może pałać jeden człowiek do drugiego, jedynie ze względu na jego rasę i pochodzenie ( Kazimierz Moczarski „Rozmowy z katem”) oraz jaki może być tego efekt dla setek tysięcy ludzi (Hanna Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”).

Obraz wojny i holocaustu w „Liście Schindlera” Spielberga

Opowiadając historię pewnego Niemca, który uratował przed zagładą ponad tysiąc Żydów, Steven Spielberg w „Liście Schindlera” pokazuje wojenny świat. Rzeczywistość Holocaustu jest niezwykle okrutna i pełna kontrastów. Więźniowie obozów koncentracyjnych, którzy mogą i są na tyle silni, by pracować, zostają odsyłani do wykonywania katorżniczych prac, zaś słabsi, starsi lub schorowani ludzie są od razu wysyłani…

Obraz i warunki życia w obozie koncentracyjny na podstawie Opowiadań Borowskiego

Opowiadania Tadeusza Borowskiego opowiadają historię Tadka – więźnia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Warunki, w jakich żyje główny bohater, są wręcz urągające. Ogromny natłok ludzi w jednym miejscu, brak jedzenie i picia, brak jakiekolwiek higieny i ciągłe wycieńczenie sprawiają, że ludzie stali się zwierzętami walczącymi o życie. Temu trendowi podporządkował się również Tadeusz, dla którego –…

Holocaust w filmie – przedstaw jego różne ujęcia

Holocaust to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie spotkało cywilizację współczesnego człowieka. Szacuje się, że w jego wyniku zginęło miliony ludzi, z czego duża część to osoby całkowicie niewinne. Jest to liczba wręcz niewyobrażalna, która jednak niewiele mówi o tym, jak w rzeczywistości wyglądały realia wojenne. Oprócz statystyk i materiałów historycznych cenne źródło informacji na…

Obraz Holocaustu w literaturze polskiej i filmie

Holocaust to termin określający Zagładę Żydów dokonaną w czasie II wojny światowej przez Adolfa Hitlera i niemiecką III Rzeszę. W jej efekcie zabito ok. 6 milionów niewinnych ludzi, którzy na różne sposoby byli mordowani z uwagi na swoje rasowe pochodzenie. Wprost niewyobrażalne okrucieństwo i bestialstwo ze strony Niemców doprowadziło do powstania obozów koncentracyjnych i gett,…

Motyw Holocaustu w literaturze i filmie

Holocaust to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości, które w trakcie II wojny światowej zostało wywołane przez hitlerowskie Niemcy w celu zgładzenia Żydów w Europie. Z myślą o tym stworzono cały system łapanek, gett i obozów koncentracyjnych, które razem składały się na bezlitosną machinę śmierci, dziesiątkującą każdego dnia tysiące niewinnych ludzi.

Holocaust w literaturze i filmie

Holocaust to jedno z najokrutniejszych i najbardziej krwawych wydarzeń w dziejach ludzkości, które skończyło się zagładą dużej części narodu żydowskiego i polskiego. Kilka milionów ofiar, świat wywrócony do góry nogami, złamane wszystkie podstawowe zasady i wartości etyczne to tragiczne skutki Holocaustu, które nie mogły pozostać bez odzewu. Z uwagi na swoją rangę i fakt, że…

End of content

End of content