Miasto

Miejsca charakteryzujące się znaczną wielkością obszaru i intensywnym zabudowaniem są istotnymi elementami w literaturze już od dziesiątek wieków. W Biblii miasto kojarzone było z grzechem, zepsuciem mieszkańców, czego przykładem jest Sodoma i Gomora, które przeklął sam Bóg. Również w romantyzmie miasta nie cieszyły się dobrą sławą; np. Petersburg w „Dziadach cz. III” Adama Mickiewicza postrzegany był jako metropolia stworzona przez Szatana. Miasta stanowią bardzo różnorodne środowiska; dla jednych to szare miejsca, gdzie ludzie są anonimowi, dla innych metropolie dające możliwość rozwoju i przeżycia najwspanialszych przygód. To miejsca pełne przeciwności ekonomicznych – z jednej strony miejska biedota (Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni”), a z drugiej szansa na zrobienie kariery (H. Balzac „Ojciec Goriot).

Obraz Rio de Janeiro w „Mieście Boga”

Filmu zatytułowanu „Miasto Boga” przedstawia świat najbiedniejszych dzielnic Rio de Janerio w latach 60., gdzie rządzi zasada, że ten, kto jest silniejszy i posiada lepszą broń, ma władzę nad resztą, która musi mu się podporządkować. W tytułowym Mieście Boga przemoc, terror i strach są codziennie stosowanymi narzędziami do poszerzania swoich wpływów i eliminowania wrogów. Broń…

Obraz Petersburga w „Zbrodni i karze” – opis miejsca akcji i jego mieszkańców

Fabuła powieści „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego odbywa się w Petersburgu, który został przedstawiony w niezwykle realistyczny sposób. XIX-wieczne, rosyjskie miasto, mimo że wygląda bardzo prawdziwie, to w czytelniku wzbudza negatywne uczucia, gdyż jawi się jako miejsce pełne wszelkiego rodzaju patologii społecznych. Bieda, bród, głód i alkoholizm są widoczne na każdym kroku i komponują się…

Oran – miejsce i czas akcji „Dżumy”. Opis i charakterystyka miasta

Ta współczesna powieść ukazuje tragiczną sytuację opętanego śmiercionośną dżumą miasta Oran. Już na samym początku utworu autor ukazuje miejsce akcji, zwracając uwagę na fakt, że życie w nim płynie powolnym, określonym od dawien dawna rytmem. Codzienność wypełniona jest przede wszystkim dbaniem o względy ekonomiczne, gdyż w tygodniu mieszkańcy prawie cały czas swój czas poświęcają w…

„Pierwsza Przechadzka” – obraz Warszawy. Interpretacja i analiza wiersza Staffa

Ogromny wpływ na wydźwięk wiersza Leopolda Staffa zatytułowanego „Pierwsza Przechadzka”miał okres, w którym został napisany. Chodzi bowiem o rok 1939, czyli czas tuż po opanowaniu stolicy Polski przez hitlerowskich Niemców. Próżno więc szukać w obrazie Staffa piękna i harmonii. W zamian widzimy reporterski opis zbombardowanej Warszawy. Zniszczenia opisywane przez mówiący w liczbie mnogiej podmiot liryczny,…

Obraz Łodzi w literaturze i filmie

Łódź to jedno z największych i najbardziej zaludnionych miast Polski, które odgrywa dużą rolę gospodarczą, kulturalną i edukacyjną dla naszego kraju. Na jego terenie znajduje się duża liczba różnego rodzaju przedsiębiorstw, szereg szkół i uniwersytetów oraz wiele rozmaitych ośrodków kultury i sztuki. Mimo tak dużego zróżnicowania pod względem infrastruktury społecznej Łódź jest postrzegana jako miasto…

Portret mieszczan i motyw mieszczaństwa w literaturze

Mieszczaństwo to skupiająca mieszkańców miast klasa społeczna, która wytworzyła się w epoce średniowiecza i choć dziś już tym mianem nie określa się ludzi żyjących w większych miejscowościach, to niegdyś było to zjawiskiem powszechnym. Mieszczaństwo stanowiło ważny wycinek całego społeczeństwa, będąc jedną z najliczniejszych jego warstw. Nic więc dziwnego, że miała silne oddziaływanie nie tylko na…

Warszawa w muzyce – piosenki o Warszawie od czasów przedwojennych do współczesności

Warszawa to od setek lat stolica i największe miasto Polski, którego historia jest tak samo bogata i różnorodna co tragiczna i krwawa. Z jednej strony Warszawa to symbol polskości za sprawą Zamku Królewskiego i Łazienek Królewskich, a z drugiej miejsce krwawych walk i bitew decydujących o losach całego narodu, takich jak Powstanie Listopadowe, Bitwa Warszawska…

Obraz Paryża w literaturze

Paryż to stolica i jednocześnie największe miasto Francji, które od stuleci otoczone jest kultem i odgrywa ogromną rolę kulturalną, turystyczną, polityczną i gospodarczą nie tylko w Europie, ale również na całym świecie. Dla Polaków ma ono szczególne znaczenie, ponieważ przez wiele lat właśnie w Paryżu skupiało się życie kulturalne i artystyczne naszych najwybitniejszych rodaków.

Obraz miasta i jego mieszkańców – omów motyw w literaturze różnych epok

Miasta to jedno osadnicze o gęstej zabudowie i dużej liczbie mieszkańców, w obrębie których koncentruje się sektor usług oraz przemysłu. Od końca XIX wieku, kiedy proces industrializacyjny zaczął dynamicznie przybierać na sile, z uwagi na możliwość znalezienia pracy miasta stały się głównym siedliskiem ludności.

Obraz Warszawy w literaturze i malarstwie

Warszawa to od lat stolica naszego kraju, która jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych i najważniejszych symboli. Jej historia jest jednocześnie historią Polski i uosabia zarówno wielkie chwile chwały naszego narodu, takie jak Sejm Czteroletni, Bitwa Warszawska czy Konstytucja 3 Maja, jak i momenty cierpienia i martyrologii, jak Powstanie Warszawskie, Holocaust czy zburzenie Starówki. Ogromne…

Motyw miasta w literaturze

Choć dziś niewiele osób już o tym pamięta, to jeszcze kilkaset lat temu miasta niemal w ogóle nie istniały, a przeważająca większość społeczeństwa mieszkała na wsiach i w małych miejscowościach. Rozkwit miast przypadł na wiek XIX, kiedy nastąpiło szybkie uprzemysłowienie i na ich terenie powstawało wiele zakładów, w efekcie czego poszukujący pracy ludzie migrowali ze…

End of content

End of content