Natura / przyroda

Przyroda stanowi bardzo istotny element literatury, niezależnie od epoki. Będąc inspiracją dla poetów, znalazła się w wielu dziełach na pierwszym planie. Krajobraz stanowił motyw przewodni poezji Kazimierza Przerwy-Tetmajera, który opisywał piękno i niezwykłość ukochanych przez siebie Tatr. Pisarze, kreując wizje natury, starali się przenieść odbiorcę w miejsce, które jest dla nich bardzo ważne, symbolizuje szczęście i poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to głównie dzieł, gdzie przedstawiony jest krajobraz ojczyzny lub określonego regionu (Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem”, Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”). Użycie niezwykłych metafor, epitetów i porównań ma z kolei za zadanie pobudzić wyobraźnię i przenieść czytelnika w malownicze miejsce, które niejednokrotnie przedstawia nastrój, stan umysłu czy marzenia poety.

Opisy krajobrazów Soplicowa – motyw i funkcja natury i przyrody w „Panu Tadeuszu”

Adam Mickiewicz opisuje w „Panu Tadeuszu” codzienne życie szlachty mieszkającej w dworku znajdującym się na Nowogrodczyźnie. Kresowy krajobraz to jeden z najważniejszych elementów świata przedstawionego, który składa się na sielską i cudowną rzeczywistość Soplicowa. Za jej pomocą Mickiewicz kreuje wyjątkowy, wyidealizowany obraz kraju lat dziecięcych, powracając myślami do ojczystej ziemi. Krajobraz w „Panu Tadeusza” wyznacza…

Motyw drzewa w „Gloria Victis” Elizy Orzeszkowej

Narratorami w utworze są właśnie drzewa; to one opowiadają historie powstania styczniowego i prezentują postaci poszczególnych bohaterów, a pomagają im inne rośliny, takie jak polne kwiaty, trawy i mech. Wsłuchuje się w nie wiatr, uważnie przyswajając to, o czym szumią drzewa. Stary dąb przedstawia sylwetki generała Romualda Traugutt, Tarłowskiego oraz Jagminia i uczucia, które łączyło…

Motyw rzeki w literaturze i sztuce

Obecność rzeki ma duże znaczenie dla rozwoju zbiorowisk ludzkich. Wystarczy tylko przypomnieć sobie, jak mocno rzeka Nil przyczyniła się do rozwoju starożytnego Egiptu. Dzięki niej Egipt mógł zagwarantować odpowiednie warunki życiowe, co nie było łatwym zadaniem bez użycia technologii. Rzeka może być jednak postrzegana nie tylko praktycznie znaczenie, ale również symbolicznie, czego dowód stanowi np….

Pejzaż (przyroda i natura) w balladach romantycznych Adama Mickiewicza

Pejzaż obejmuje obraz danego miejsca, na który składają się przede wszystkim elementy przyrody, choć mogą w nim występować również inne detale wykonane przez rękę człowieka. Możemy go podziwiać na dowolnym obszarze, choć oczywiście z reguły kojarzy się go z malowniczymi krajobrazami gór, łąk, lasów, jezior i rzek. Pejzaż często pojawia się w literaturze, a szczególnie…

Tatry w literaturze, malarstwie i sztuce Młodej Polski

Tatry są największym pasmem górskim Karpat i bez wątpienia jednym z najpopularniejszych polskich masywów, w rejony którego co roku kierują się setki tysięcy turystów. Mogą oni podziwiać niecodzienne krajobrazy, niezwykle bogatą przyrodę i poczuć jedyny w swoim rodzaju, górski klimat. Atmosfera Tatr oddziałuje jednak nie tylko na turystów, ale również na artystów, o czym świadczy…

Motyw pór roku w literaturze

Pory roku to element natury, który wiąże się z jej cyklicznością i następującymi po sobie okresami klimatycznymi. Wiosna, lato, jesień i zima charakteryzują się rozmaitymi, specyficznymi dla siebie cechami i w dużym stopniu różnią się od siebie. Choć już się do tego przyzwyczailiśmy i dostosowaliśmy, to należy zauważyć, że każda z pór roku w ogromnym…

Motyw wiosny w literaturze, sztuce i muzyce

Wiosna to pora roku, podczas której rośliny i zwierzęta zaczynają budzić się do życia, słońce świeci coraz mocniej, a dni są coraz dłuższe. Aura, jaką przynosi ten okres, optymistycznie nastraja do rzeczywistości i stanowi natchnienie do działania. Jest ona jednak inspiracją nie tylko dla zwykłych ludzi, lecz również dla artystów wszelkiej maści, począwszy od pisarzy,…

Motyw natury/przyrody i jego funkcje w literaturze różnych epok

Natura to nieodłączny element rzeczywistości, który towarzyszy ludziom od samego początku istnienia. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ogromny jest jej wpływ na nasze życie i jak wiele jej zawdzięczamy, a przez to jesteśmy zobowiązani, aby troszczyć się o nią i bezmyślnie nie niszczyć jej owoców.

Obraz gór i pejzażu górskiego w literaturze i malarstwie

Góry od zawsze fascynują ludzi, którzy z jednej strony potrafią w nich odnaleźć wewnętrzny spokój i odzyskać siły witalne, a z drugiej pośród wysokich szczytów szukają ryzyka, adrenaliny i walczą z własnymi słabościami oraz lękami. Monumentalność, niedostępność, ogrom i dziewiczość gór sprawiają, że są one wielką inspiracją również dla artystów, którzy czerpią z nich natchnienie

Motyw jesieni w literaturze i sztuce

Jesień to bodaj najbardziej niedoceniona pora roku. Wiosnę kojarzymy bowiem z odrodzeniem się świata do życia, lato z wakacjami i podróżami, a zimę ze Świętami Bożego Narodzenia i białym puchem. Jesień natomiast wielu z nas postrzega jako okres szarości i przygnębienia, jednak ja chciałbym odwodnić, że mimo to może ona być silną inspiracją artystyczną. Jesień…

Motyw morza (akwarystyczny) w literaturze, filmie i malarstwie

Dla przeciętnego człowieka morze jest tylko zbiornikiem wodnym z otaczającymi go plażami, na których w ciepłe dni można przyjemnie spędzić czas. Dla mnie osobiście kojarzy się ono ze spokojem i ciszą, gdyż w kontakcie z jego otchłanią mogę uspokoić swoje myśli i zadumać się nad życiem oraz otaczającym nas światem. Istnieje też grupa ludzi na…

Motyw ogrodu w literaturze i sztuce

W sensie dosłownym ogród jest miejscem stworzonym przez człowieka, w obrębie którego uprawia się roślinność. Trzeba więc się nim opiekować, pracować przy nim i dbać o niego, aby latem udało się wydobyć jego piękno. Ogród często służy również w celu uprawy przydomowych warzyw, odpoczynku, relaksu czy spotkania się z rodziną lub znajomymi.

Motyw gór w literaturze, malarstwie, filmie i sztuce

Góry od zawsze były miejscem fascynującym ludzi i mającym dla nich większe znaczenie niż tylko przyrodnicze, relaksacyjne czy estetyczne. Wiele osób traktuje je jako część swojego życia i dlatego w kontakcie z nimi, z ich monumentalnością i surowością odnajduje samych siebie. Będąc w górach, można przekonać się, jak niewielką, niezauważalną częścią świata jesteśmy jako ludzie….

Motyw drzewa w literaturze i malarstwie

Drzewa to nieodłączny elementem naszego krajobrazu, który od tysięcy lat na różne sposoby służy ludzkości. Drzewa są źródłem materiału służącego do budowy najróżniejszych przedmiotów i konstrukcji, a także dostarczycielem życiodajnego tlenu. Powszechnie używa się je jednak nie tylko w przemyśle i biologii, ale również w literaturze i malarstwie. Stały się one jednym z motywów często…

End of content

End of content