Artystą nazywa się osobę, która zajmuje się wykonywaniem przedmiotów materialnych lub tworzeniem niematerialnych wytworów mających znamiona dzieł sztuki, takich jak utwory muzyczne, dzieła literackie czy grafika komputerowa. W powszechnym mniemaniu artyści to…
Kategoria: Poeta / Poezja
Od wieków w dziełach literackich poeta odgrywał istotną rolę i pełnił niekiedy bardzo ważne funkcje, nawet dla całego narodu. Tworząc poezję patriotyczną, porywającą do walki, „ku pokrzepieniu serc”, stawał się ważną postacią dla całego społeczeństwa, przykładem czego jest Konrad z dzieła Adama Mickiewicza „Dziady cz. III”. Niektórzy autorzy wskazywali jednak na pospolitość poetów i ich brak wyjątkowości względem innych ludzi (Tadeusz Różewicz „Kto jest poetą”). Zygmunt Krasiński w „Nie-Boskiej komedii” ukazywał z kolei niebezpieczeństwo tworzenia poezji, ponieważ człowiek, który zostanie owładnięty jej złym wpływem, będzie nieszczęśliwy. Negatywne ujęcie poetów odnaleźć można również w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, gdzie byli to ludomani, dla których wizyta na wsi stała się jedynie atrakcją i ucieczką od cywilizacji, przy czym nie zauważali realnych problemów społeczności.
Charakterystyka i kreacja Pana Cogito w twórczości Zbigniewa Herberta
Pan Cogito to postać wykreowana przez Zbigniewa Herberta. Imię bohatera pochodzi od łacińskiej sentencji Kartezjusza Cogito ergo sum (Myślę, więc jestem). Pan Cogito posiada wiele cech Herberta, lecz jednocześnie uosabia współczesnego człowieka…
Obraz poety i poezji w literaturze romantyzmu Młodej Polski
Poezja to dziedzina twórczości artystycznej obejmująca wszelkiego rodzaju teksty pisane liryką. Od najdawniejszych czasów była ona bardzo ważnym elementem aktywności człowieka – wszak już w starożytnej Grecji miała państwowo-religijny charakter, a w…
Rola poety i poezji w Polsce w wybranych epokach literackich
Poeta to człowiek obdarzony talentem literackim, który tworzy poezję. Ona z kolei jest dziedziną sztuki opisującą rzeczywistość, przedstawiającą opinie i stanowisko twórcy oraz odnoszącą się do podstawowych ideałów i wartości obowiązujących w…
Bohaterowie-czytelnicy z książką w ręku. Omów motyw lektury w literaturze
Kultura wraz ze wszystkimi swoimi wytworami, które obejmują m.in. artystyczną działalność człowieka, ma silny wpływ zarówno na pojedyncze jednostki, jak i całe społeczeństwa. Widać to na podstawie zachowania młodzieży żyjącej w XVIII…
Skamandryci – założenia, cechy, historia, twórczość, utwory
Skamander to polska grupa poetycka, której nieformalne początki datuje się na rok 1916, a oficjalne wygaszenie działalności na rok 1939, zaś jej szczyt miał miejsce w latach 1919-1928. Jej założyciele to Julian…