Rodzina

Obraz (motyw) rodziny w filmie „Sala samobójców”

„Sala samobójców” opowiada historię Dominika – młodzieńca przygotowującego się do matury w jednym z najlepszych warszawskich liceów. Jako że jego ojciec jest ministrem, a matka właścicielką dużej firmy odzieżowej, niczego mu w życie nie brakuje, jeśli chodzi o rzeczy materialne. Może mieć dosłownie wszystko, o czym świadczy chociażby fakt, że posiada własnego szofera, który na…

Świętoszek – motyw i wizerunek rodziny mieszczańskiej

Molier prezentuje w „Świętoszku” krytyczny obraz rodziny mieszczańskiej, gdzie cała władza należy do ojca, decydującego o tak ważnych sprawach jak chociażby zamążpójście córki. Orgon stoi najwyżej w hierarchii rodzinnej, co wynika z faktu, że to właśnie on w pełni decyduje o majątku i o tym, komu go przekaże, dlatego dzieci są od niego zależne, a…

Relacja ojciec-syn w Przedwiośniu (Cezary – Seweryn Baryka)

Duży wpływ na postawę głównego bohatera ma Seweryn Baryka – ojciec Cezarego. Związek emocjonalny między tymi dwoma postaciami zostaje ukazany w rozdziale „Szklane domy”. W dzieciństwie Seweryn jest dla Cezarego autorytetem; osobą, z którą spędza wiele dających mu radość godzin. Uwielbia przesiadywać z ojcem, odrabiając lekcje i zgłębiając wiedzę, dlatego można stwierdzić, że wpływ rodzica…

Rodzina w „Ojciec chrzestnym” – najwyższa wartość

Gangsterska powieść Mario Puzo przedstawia perypetie mafijnej rodziny Corleone, na której czele początkowo stoi tytułowy ojciec chrzestny, czyli Don Vito Corleone. W tym przypadku rodzina jest zatem dość nietypowa, co wynika nie tylko z fachu, jakim zajmują się jej członkowie, ale również z jej wielkości. Rodzina mafijna obejmuje bowiem nie tylko osoby będące krewnymi Don…

Rodzina Podkomorzego – charakterystyka

Julian Ursyn Niemcewicz przedstawia podkomorski dworek szlachecki, zamieszkały przez rodzinę Podkomorzego oraz Starostę Gadulskiego, jego żonę oraz córkę. Dworek szlachecki w „Powrocie posła” został co prawda zaprezentowany w sposób pozytywny, jako symbol polskości i szlachectwa, lecz jest on taki jak gdyby połowicznie, ponieważ nie wszyscy bohaterowie są oddani Polsce i honorowi. Przykładnymi patriotami i szlachcicami…

Rodzina Ziembiewiczów z „Granicy” – charakterystyka rodziców Zenona

Autorka w swojej najsłynniejszej powieści prezentuje postać Zenona Ziembiewicza — redaktora, wywodzącego się ze zubożałej szlacheckiej rodziny, którego ojcem jest Walerian. Był on w dzieciństwie idealnym tatą, stanowiącym przykład dla kilkuletniego chłopca, lecz z biegiem lat młodzieniec zaczął dostrzegać inne oblicze ojca, który zdradza żonę, raz po raz przyjmując do swojego gabinetu kolejne kochanki. Z…

Motyw tęsknoty za domem rodzinnym w literaturze

Rodzina jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą wartością w kulturze. Dzięki niej stajemy się ludźmi w pełnym tego słowa znaczeniu, tzn. posiadamy swój światopogląd i jesteśmy istotami społecznymi. Mając to na uwadze, nie można się dziwić, że tęsknota za domem rodzinnym jest uczuciem, które silnie wpływa na życie człowieka. Oddalając się od najbliższych, czujemy…

Motyw domu, z którego się odchodzi i do którego się powraca

Dom to miejsce o fundamentalnym znaczeniu dla człowieka, ponieważ w jego obrębie każdy z nas się wychowuje, dorasta, uczy zachowań społecznych i przysposabia się do funkcjonowania w społeczeństwie. W procesie socjalizacji rodzice i ewentualne rodzeństwo przekazują nam bowiem ideały i wartości, którymi będziemy kierować się w dorosłym życiu, dlatego dom tak silnie oddziałuje na ludzi….

Mieszkanie i dom jako przestrzeń życiowa w literaturze

Mieszkanie to podstawowa dla każdego człowieka przestrzeń życiowa, w obrębie której spędzamy większość czasu. W zaciszu czterech ścian przebywamy z rodziną, relaksujemy się, odpoczywamy i uczymy się, dlatego siłą rzeczą wchodzimy z nim w specyficzną relację. Polega ona na tym, że mieszkanie wpływa na tego, kto w nim mieszka i odwrotnie – lokator wpływa na…

Motyw domu i rodziny w literaturze

Dom to miejsce o fundamentalnym znaczeniu dla człowieka, ponieważ w jego obrębie każdy z nas się wychowuje, dorasta, uczy zachowań społecznych i przysposabia się do funkcjonowania w społeczeństwie. W procesie socjalizacji rodzice i ewentualne rodzeństwo przekazują nam ideały i wartości, którymi będziemy kierować się w dorosłym życiu, dlatego rodzina tak silnie oddziałuje na ludzi.

Motyw małżeństwa – portret i obraz par w literaturze

Małżeństwo to związek zawarty pomiędzy dwoma osobami, które przyrzekają sobie miłość i wierność aż do śmierci. Jego zbudowanie wymaga czasu, cierpliwości, wyrozumiałości i gotowości do wyrzeczeń na rzecz drugiej osoby, dlatego jest to zadaniem niełatwym. Mnogość trudności, przed jakimi staje małżeństwo, również bynajmniej nie ułatwia mu życia. Jeśli jednak udaje się je pokonać wspólnymi siłami…

Motyw rodzeństwa w literaturze. Omów portrety braci i sióstr w wybranych dziełach

Rodzeństwo wychowuje się w jednym domu i dzięki swojej wzajemnej obecności ma bezcenną możliwość nauczenia się współpracy z drugim człowiekiem i przystosowania się do wspólnego życia pełnego ustępstw, ale też nauczenia się porażek, uporania się z zazdrością i wszelkimi emocjami związanymi z funkcjonowaniem w obliczu bliskiej osoby. Wreszcie dzięki rodzeństwu człowiek wiele może dowiedzieć się…

Małżonkowie jako bohaterowie literatury, malarstwa i filmu

Małżeństwo to związek dwojga kochających się osób, które zamierzają wspólnie dożyć końca swoich dni. Stworzenie trwałej, silnej i opartej na wzajemnym zaufaniu relacji pomiędzy partnerami jest jednak trudniejsze, niż mogłoby się wydawać, ponieważ wymaga częstych kompromisów, szczerości, ufności, cierpliwości, planowania i dużego poświęcenia emocjonalnego oraz materialnego.

Wpływ rodziny i domu rodzinnego na życie człowieka ukazany w literaturze i filmie

Dom i rodzina to fundamentalne wartości w życiu każdego człowieka. W domu i w obrębie rodziny, przede wszystkim w relacjach z rodzicami, uczymy się podstawowych zasad rządzących światem, przystosowujemy się do życia w społeczeństwie i formujemy swoją tożsamość.

Rodzice i dzieci wśród bohaterów literackich

Rodzina to fundamentalne miejsce dla wszystkich ludzi, w obrębie którego kształtujemy swoją osobowość, charakter i światopogląd. Rodzice w ogromnej mierze definiują nasze zachowania i poprzez proces wychowania określają to, jak będzie wyglądało dorosłe życie człowieka oraz jego podejście do rzeczywistości. Jeżeli zatem pomiędzy rodzicami a dzieckiem panuje zdrowa atmosfera, to rodzina cieszy się szczęściem, wzajemnym…

End of content

End of content