Taniec śmierci to motyw mający swoje źródła w średniowieczu, który wyraża przekonanie o nieuchronności, sprawiedliwości i równości śmierci wobec wszystkich ludzi – bez względu na to, jakie pozycje społeczne zajmują, jakie życie…
Kategoria: Śmierć
Śmierć stanowi nieodwracalne zatrzymanie wszystkich czynności życiowych organizmu, co wiąże się z końcem egzystencji. Jednak w literaturze temat śmierci bardzo silnie łączy się z życiem człowieka, jego strachem, obawami, cierpieniem, a niekiedy i z tajemniczością. Dlatego też śmierć ma wiele wizerunków, głównie jednak kościotrupa z kosą w ręku. W średniowieczu i baroku śmierć była bardzo powszechnym motywem („Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią”). Bardzo często poeci uśmiercali głównych bohaterów, by stworzyć mroczną i straszną atmosferę („W. Szekspir „Makbet”, J.W. Goethe „Król Olch”, S. Żeromski „Rozdziobią nas kruki, wrony…”). Śmierć wiąże się również z utratą bliskiej osoby, a tym samym z cierpieniem, bólem i rozpaczą (J. Kochanowski „Treny”, M. Dąbrowska „Noce i dnie”).
Obraz mordu katyńskiego. Sceny śmierci polskich żołnierzy w filmie „Katyń” Wajdy
„Katyń” porusza temat rosyjskiej zbrodni dokonanej przez NKWD w lesie katyńskim w trakcie II wojny światowej. W jej wyniku poprzez strzał w tył głowy życie straciło ok. 22 tys. Polaków, z czego…
Śmierć Rolanda – opis sceny, symbole, znaczenie
Średniowieczna „Pieśń o Rolandzie” opowiada historię bitwy w wąwozie Roncevaux, gdzie stają naprzeciwko siebie wojska Karola Wielkiego i Saracenów. Głównym dowodzącym tylnej straży jest jeden z najodważniejszych i najdzielniejszych rycerzy Franków, czyli…
Naturalistyczna śmierć Winrycha w „Rozdziobią nas kruki, wrony” Żeromskiego
Stefan Żeromski w utworze „Rozdziobią nas kruki, wrony” posłużył się metodą naturalizmu. Opisując nieheroiczną śmierć głównego bohatera utworu – Andrzeja Boryckiego, pseudonim Winrych – autor bez ogródek przedstawia makabryczny opis morderstwa i…
Motyw non omnis moriar (nie wszytek umrę) w „Lalce” i „Introdukcji” Grochowiaka
Non omnis moriar – co to znaczy? Non omnis moriar, czyli po polsku „nie wszytek umrę”, to sentencja pochodząca z Pieśni III napisanej przez Horacego, która wyraża przekonanie poety, że za sprawą…
Motyw śmierci i obraz kostuchy w „Rozmowie mistrza Polikarpa ze śmiercią”
Utwór ma formę dialogu odbywającego się, jak sam tytuł utworu wskazuje, pomiędzy mistrzem Polikarpem a kostuchą. Autor przedstawia śmierć jako ohydną i okrutną kobietę z kosą w ręku, której ciało znajduje się…
Obraz i motyw śmierci w „Dżumie” Camusa
Autor w swojej powieści przedstawia tragiczną historię miasta Oran, którym zawładnęła epidemia śmiercionośnej dżumy. Prezentując rozprzestrzeniającą się na ogromną skalę chorobę, autor pokazuje bezsensowną i absurdalną śmierć, która nie ma żadnej przyczyny….
„Pieśń o zabiciu Andrzeja Tęczyńskiego” – analiza, interpretacja, analiza
Anonimowy autor w swoim utworze „Pieśń o zabiciu Andrzeja Tęczyńskiego” prezentuje wydarzenia, które miały miejsce w rzeczywistości. Dotyczą one sytuacji, w której tytułowa postać – rycerz szykujący się do walki z krzyżakami…
Motyw miłości i śmierci w literaturze
Miłość to najbardziej intensywne i najsilniejsze ludzkie uczucie, które od tysięcy lat stanowi niewyczerpaną inspirację dla rozmaitych pisarzy z całego świata. Z mniejszym lub większym natężeniem pojawia się w każdej epoce i…
Motyw vanitas i przemijanie w literaturze, sztuce i malarstwie
„Vanitas” to słowo, które wywodzi się z języka łacińskiego i po polsku znaczy „marność”. Po raz pierwszy przywołano je w biblijnej Księdze Koheleta i od tego momentu stało się symbolem upływającego czasu….
Przeżycia wewnętrzne bohaterów literackich po śmierci bliskiej osoby
Śmierć to wydarzenie, które odciska silne piętno na bliskich zmarłego. Po jego odejściu muszą oni zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest konieczność pogodzenia się i zaakceptowania tego, co się stało. Jak wiadomo…
Motyw samobójstwa w literaturze i filmie
Samobójstwo to odebranie sobie życia, które istnieje w naszej cywilizacji od samego początku. Z mniejszą lub większą częstotliwością pojawia się ono we wszystkich epokach, choć największe rozmiary przybrało w romantyzmie, kiedy pod…
Bohaterska i heroiczna śmierć w literaturze
Śmierć jest dla wszystkich równa i prędzej czy później z całą pewnością spotka każdego z nas. Mimo to jej formy są bardzo różne, ponieważ umrzeć można na skutek choroby, w wypadku samochodowym,…
Motyw śmierci w literaturze, malarstwie, filmie i sztuce
Śmierć to nieodłączny element ludzkiego życia towarzyszący nam od samego początku cywilizacji. Mimo tego do dzisiaj stanowi ona ogromne wyzwanie dla każdego, kto ma z nią do czynienia. Człowiek, który stracił bliską…
Motyw grobu i mogiły w literaturze i sztuce
Chowanie zmarłych w mogiłach, grobach i kurhanach to jedna z niewielu tradycji obecnych we wszystkich kulturach żyjących na kuli ziemskiej, począwszy od dzikich plemion z Papui-Nowej Gwinei, po tybetańskich mnichów i kraje…