Interpretacje obrazów

Żydówka z cytrynami – opis, analiza, interpretacja

Obraz zatytułowany „Żydówka z cytrynami” powstał w 1881 roku i został wykonany za pomocą techniki przez Aleksandra Gierymskiego. Na pierwszym planie widać postać starej i strudzonej żydowskiej handlarki odzianej w brązowy płaszcz i trzymającej w rękach dwa duże kosze z owocami. Większość kompozycji zajmuje jej zwrócona w kierunku widza sylwetka, a w tle widać krajobraz…

Sąd Ostateczny Memlinga – opis, interpretacja, analiza obrazu

Obraz „Sąd Ostateczny” został podzielony na trzy części, z których środkowa przedstawia Czyściec, lewa Niebo, a prawa Piekło. Nad wszystkim pieczę sprawuje Bóg znajdujący się w centralnym punkcie obrazu. Jego postać została spersonifikowana, a odziano ją w długą, czerwoną szatę zapinaną pod szyją. Z uwagi na długie włosy i rany kłute na stopach przypomina Jezusa,…

„Śmierć Marata” – interpretacja, opis, analiza obrazu

Namalowany przez Davida Jacques-Louisa obraz zatytułowany „Śmierć Marata” na pierwszym planie przedstawia uśmierconą postać tytułowego Jeana-Paula Marata, jednego z liderów rewolucji francuskiej i jednocześnie bliskiego przyjaciela autora obrazu, zasztyletowanego podczas kąpieli przez jedną z Żyrondystek. Widzimy więc nieboszczyka leżącego w wannie, którego ramię i głowa opadają ku podłodze i który w prawej dłoni trzyma pióro,…

„Trumna chłopska” Aleksandra Gierymskiego – analiza, interpretacja, opis

Ten naturalistyczny i niezwykle poruszający obraz przedstawia dwie pogrążone w zadumie osoby spoglądające w dal nieobecnym wzrokiem. Siedzący na ławce mężczyzna i kobieta w średnim wieku wyglądają jak chłopi, co można wnioskować po ich ubraniu i oczywiście po samym tytule obrazu. Obok nich znajduje się niebieska trumna z białym krzyżem. Na podstawie jej rozmiarów można…

„Nike, która się waha” – analiza i interpretacja wiersza Herberta

Kolejnym utworem, do którego chciałbym się odwołać, jest wiersz Zbigniewa Herberta zatytułowany „Nike, która się waha”. Podmiot liryczny będący świadkiem opisywanych przez siebie wydarzeń mówi o reakcji mitologicznej Nike na wieść o tym, że pewien młody chłopak walczący na wojnie niedługo zginie. Gdy bogini się o tym dowiaduje, zastanawia się, czy nie pocałować go w…

Motyw pracy w malarstwie – obrazy „Mleczarka” i „Praczka”

Mleczarka Obraz „Mleczarka” został namalowany przez Jana Vermeera farbami olejnymi na płótnie. Na pierwszym planie dzieło przedstawia chłopkę wykonującą swoją pracę. Widzimy, jak kobieta, która jest całkowicie pochłonięta wykonywanymi przez siebie obowiązkami, nalewa mleko do jakiegoś naczynia. Można domniemać, że owa kobieta jest służącą u jakiegoś gospodarza. Na jej twarzy da się zauważyć duże skupienie,…

Odys – Leopold Staff. Interpretacja, analiza, omówienie wiersza

Do postaci mitologicznego Odysa odwołuje się wiersz „Odys” napisany przez Leopolda Staffa. Odys był niezwykle inteligentny, sprytny i wytrwały. Konsekwentnie dążył do wyznaczonego przez siebie celu, nie zważając na wszystkie przeciwności, jakie przynosił mu los. Między innymi z tego względu stał się on symbolem ludzkiej ciekawości determinującej człowieka do podróżowania. To Odys uosabia bowiem chęć…

Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie – analiza i interpretacja obrazu Matejki

Kolejnym  dziełem — tym razem obrazem — do którego chciałbym się odnieść, jest namalowany przez Jana Matejko obraz „Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie”. Jak można się domyślać na podstawie tytułu, ukazuje on moment śmierci króla Polski — Zygmunta Augusta. Na pierwszym planie widać łóżko, na którym leży nieżywy władca, po jego prawej stronie stoi ksiądz…

„Rozstrzelanie powstańców madryckich, 3 maja 1808” (Goya) – analiza i interpretacja obrazu

Namalowane przez Francisco Goy’ę dzieło „Rozstrzelanie powstańców madryckich, 3 maja 1808” ukazuje cierpienie i ból, z jakim spotkali się hiszpańscy buntownicy, którzy zostali bestialsko rozstrzelani przez wojska napoleońskie. Obraz nawiązuje do wydarzeń mających miejsce w rzeczywistości, co zwiększa siłę jego przekazu. Został on podzielony na trzy części: po prawej stronie znajduje się pluton egzekucyjny, po…

„Abelard i jego uczennica, Heloiza” – opis obrazu Blaira Leightona„Abelard i jego uczennica, Heloiza” – opis obrazu

Obraz Blaira Leightona zatytułowany „Abelard i jego uczennica, Heloiza” odnosi się do romansu pomiędzy czterdziestoletnim filozofem, Piotrem Abelardem, a jego osiemnastoletnią uczennicą – Heloizą. Autor ukazuje ich sylwetki na tle dziedzińca zamku: ubrana w długą, niebieską suknię Heloiza siedzi zadumana na krześle z otwartą książką na kolanach i patrzy nieobecnym wzorkiem przed siebie, a obok…

End of content

End of content