Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie – analiza i interpretacja obrazu Matejki

Kolejnym  dziełem — tym razem obrazem — do którego chciałbym się odnieść, jest namalowany przez Jana Matejko obraz „Śmierć Zygmunta Augusta w Knyszynie”. Jak można się domyślać na podstawie tytułu, ukazuje on moment śmierci króla Polski — Zygmunta Augusta.

Na pierwszym planie widać łóżko, na którym leży nieżywy władca, po jego prawej stronie stoi ksiądz ze swoim pomocnikiem, a za nimi buntownicy chcący wedrzeć się do komnaty króla. Odwołując się do źródeł historycznych, można wywnioskować, że tymi buntownikami są przedstawiciele szlachty, którzy chcą przejąć władzę po zmarłym Zygmuncie Auguście. Jak wynika bowiem z historii, jego śmierć wywołała ogromny chaos, sprawiający, że niektóre klasy społeczne na czele ze wspomnianą szlachtą dążyły do buntu i przejęcia starów w państwie.

Na obrazie Jana Matejko zaprezentowano jej przedstawicieli w sposób krytyczny, jako hieny czekające na śmierć monarchy umożliwiającą im przeciwstawienie się wobec ówcześnie panującej sytuacji politycznej. Moim zdaniem, w ten sposób Jan Matejko chciał skrytykować buntowników i pokazać ich cynizm.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *