Fantastyka

Tworzenie nierealnej i abstrakcyjnej rzeczywistości jest znanym i powszechnym zjawiskiem w literaturze polskiej i światowej. W świecie fantastyki elementy, które w naturalnej rzeczywistości nie mają racji bytu, stają się możliwe do zrealizowania i dostępne. Dzięki temu pisarze mogą uciec, dać się ponieść wyobraźni, stworzyć bohaterów posiadających cechy wyjątkowe i niebywałe. Postaci fantastyczne mogą być jednymi z bohaterów dzieła (Adam Mickiewicz „Dziady”) bądź też ingerować w ich życie, zmieniając ich losy (Wiliam Szekspir „Makbet”). Ponadto poprzez nierealne i abstrakcyjne postaci i zjawiska autorzy dzieł przedstawiają rzeczywistość i ludzi, którym wytykają wady i słabości (Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”).

Fantastyka – sposób mówienia o rzeczywistości czy ucieczka od realnego świata?

Fantastyka w dziełach literackich i filmowych to rzeczywistość pozamaterialna, w obrębie której dzieją się niesamowite wydarzenia i istnieją wszelkiego rodzaju istoty fantastyczne, takie jak diabły, demony czy wiedźmy. Artyści sięgają po nią bardzo często i posługują się nią na wiele różnych sposobów. Za pomocą fantastyki zarówno opisują otaczającą nas rzeczywistość, posługując się zdarzeniami oraz istotami…

Wizja przyszłości w „Equilibrium”

Wyreżyserowany przez Kurta Wimmera film „Equilibrium” prezentuje pesymistyczną wizję przyszłości. Autor pokazuje ludzką cywilizację po III wojnie światowej, gdzie władzę sprawują bezwzględni Klerycy, bez skrupułów zabijający każdego, kto odczuwa emocje. Uczucia i emocje są bowiem zakazane w świecie przedstawionym przez Wimmera. Każdy, kto się ich dopuści, jest w krótkim czasie wyłapywany i zabijany. Ludzie stają…

Świat przedstawiony w literaturze fantasy – czym się charakteryzuje?

Fantasy to młody gatunek literacki, którego początki datuje się na połowę XIX wieku. Choć wówczas powstawały pierwsze dzieła z tej kategorii, to przez długi czas cieszył się on znikomym powodzeniem. Dopiero na początku XX wieku twórcy fantasy zaczęli docierać do szerszej publiczności i zyskiwać na popularności. Prawdziwy rozkwit gatunku nadszedł jednak dopiero wraz z wydaniem…

Motyw smoka w kulturze – literaturze, filmie, malarstwie i sztuce

Według stereotypowego wyobrażenia i zgodnie z dawnymi mitami, smoki to potężne i skrzydlate gady ziejące ogniem i posiadające cztery łapy oraz długi ogon. Tego typu istoty pojawiły się już w mitologiach i to bardzo różnych, ponieważ można je odnaleźć we wczesnych wierzeniach hinduistycznych, słowiańskich czy skandynawskich, a także w rozmaitych legendach. Motyw smoka przewija się…

Motyw śmierci w literaturze fantasy

Śmierć to część naszej ziemskiej egzystencji, która ją kończy i w zależności od wiary oznacza przejście na drugą stronę lub całkowity kres wszystkiego. Ludzkość od zawsze zastanawiała się na jej sensem, symboliką i znaczeniem, a dywagacje na temat tego, czy jest ona końcem życia, czy może dopiero początkiem nowej drogi, nie zostaną rozwiązane zapewne jeszcze…

Przyczyny popularności literatury fantasy – dlacego czytelnicy tak chętnie po nią sięgają?

Gatunek fantasy charakteryzuje się wykorzystaniem wątków, postaci, przedmiotów i wydarzeń o nienaturalnym charakterze, które nie mogłoby wystąpić w normalnej rzeczywistości. Należy przy tym zaznaczyć, że dzieła zaliczane do fantasy odróżniają się od horroru i fantastyki naukowej tym, że nie zajmują się kwestiami naukowymi ani paranaukowymi, a ich celem nie jest przestraszenie widza.

Legendy, mity i baśnie w sadze „Wiedźmin” A. Sapkowskiego

Fantastyka to dziedzina literatury, do których zaliczają się dzieła kreujące obraz świata przedstawionego w oparciu o zasady i reguły nieznane w normalnej, otaczającej nas na co dzień rzeczywistości. W utworach fantastycznych występują wobec tego niesamowite miejsca, nienaturalne istoty, bohaterowie o nadludzkich zdolnościach czy przedmioty posiadające właściwości magiczne. Jednym z najbardziej cenionych i najpopularniejszych twórców polskiej…

Motywy, wątki i postaci (bohaterowie) fantastyczni w literaturze

Występowanie nadprzyrodzonej, nienaturalnej rzeczywistości w utworach literackich jest zabiegiem powszechnym i popularnym niezależnie od epoki, z jaką mamy do czynienia. Począwszy od Biblii i antyku, poprzez romantyzm, a nawet pozytywizm, skończywszy na współczesności, w mniejszym lub większym stopniu motywy fantastyczne są tematem dzieł literackich.

Motyw UFO i spotkania z kosmitami w literaturze, czyli możliwości kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi w gatunku science fiction

O ile planeta Ziemia znana jest człowiekowi od setek tysięcy lat, o tyle kosmos oraz cywilizacje pozaziemskie od zawsze są dla nas niezbadane, a zatem niezwykle interesujące. To, co nieznane i tajemnicze, jest bowiem jednocześnie pociągające i ciekawe. Nic więc dziwnego, że motyw kontaktu z obcymi stał się popularnym tematem, po który często sięgają pisarze,…

Fantasy a science fiction (fantastyka naukowa) – analiza porównawcza

Fantastyka to bardzo specyficzna dziedzina literatury, która charakteryzuje się tym, że fabuła utworu bazuje na motywach i postaciach fantastycznych, magicznych oraz nierzeczywistych. W jej obrębie można wyróżnić gatunki fantasy i sciecne fiction, które mimo tego, że pochodzą z tej samej dziedziny literatury, czyli fantastyki, to jako odrębne gatunki znacznie się różnią, charakteryzują się innymi cechami…

Walka dobra ze złem w literaturze fantasy

Dobro i zło to dwie przeciwstawne wobec siebie wartości etyczne, które określają ludzkie zachowania pod względem moralności. Dobro oznacza więc postawę odpowiadającą przyjętej w danym kręgu cywilizacyjnym moralności, zaś zło ją łamie, dlatego dobrym zachowaniem będzie bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi, a złym – zadawanie mu cierpienia w imię własnym interesów. Dobro i zło od zawsze…

Miłość, nienawiść i neutralność w sadze o Wiedźminie

Cykl zatytułowany „Wiedźmin” został stworzony przez najpopularniejszego współcześnie polskiego pisarza fantasy – Andrzeja Sapkowskiego, którego dzieła tłumaczone są na dziesiątki języków. Powodzenie tej wyjątkowej sagi przerosło oczekiwania autora i zapewniło mu sukces finansowy oraz wydawniczy, stanowiąc jednocześnie dowód na jego walory artystyczne i umiejętności literackie.

Magia w języku: nazwy osób uprawiających magię, zaklęć i praktyk magicznych

Magia to element obecny w kulturze człowieka od samego początku. Różnego rodzaju gusła, klątwy i zaklęcia pojawiały się już w starożytności i dotyczyły nie tylko literatury, ale przede wszystkim przekazów słownych, codziennych praktyk i obyczajów. Znaczenie i wiara w magię w niektórych epokach były większe, tak jak w romantyzmie czy Młodej Polsce, a w innych,…

Wizje przyszłości świata i człowieka w literaturze Stanisława Lema

Stanisław Lem to jeden z najpopularniejszych pisarzy science-fiction nie tylko w polskiej, ale również światowej literaturze. Urodził się w 1921 roku we Lwowie, przeżył II wojnę światową, po jej zakończeniu przeniósł się Krakowa, aby w czasach PRL-u wyjechać na emigrację, a chwilę przed upadkiem komunizmu powrócić do kraju. Stanisław Lem to futurolog, który w swoich…

Motyw herosa w literaturze i sztuce

Heros to postać wywodząca się z mitologii greckiej, zrodzona ze związku człowieka i istoty boskiej, o nadludzkich umiejętnościach i wyjątkowych zdolnościach, które odróżniają ją od przeciętnych ludzi. W mitologii greckiej da się wyodrębnić wiele tego typu postaci, lecz pojawiają się one również w późniejszych epokach i nie tylko w literaturze.

Literackie i filmowe wizje przyszłości i społeczeństwa

Wizje przyszłości są nad wyraz widowiskowe i spektakularne, dlatego stały się popularnym motywem wykorzystywanym przez pisarzy i reżyserów. Za jego pomocą ilustrują swoje wyobrażenia dotyczącego tego, jak za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat będzie wyglądał świat. Kreując obrazy przyszłości, twórcy dysponują niemal niczym nieograniczoną swobodą artystyczną i mogą wykazać się fantazją.

End of content

End of content