Charakterystyka bohaterów

Charakterystyka Romualda Traugutta z „Gloria Victis”

Jeden z bohaterów to Romuald Traugutt – postać historyczna, polski generał i dyktator powstania styczniowego rozstrzelany po jego upadku przez Rosjan w murach warszawskiej cytadeli w 1864 roku. Autorka ukazuje go jako idealnego, niemal świętego przywódcę, który bierze na swoje barki odpowiedzialność za naród. Poznajemy go jako człowieka o mocnym głosie, bruździe na twarzy, smutnych…

Giosue – charakterystyka dziecka (syna Guido) z filmu „Życie jest piękne”

Komediodramat Roberta Benigniego zatytułowany „Życie jest piękne” ukazuje historię pewnej trzyosobowej, żydowskiej rodziny żyjącej w czasach II wojny światowej, którą z racji przynależności rasowej umieszczono w obozie koncentracyjnym. Żona i matka zostaje oddzielona od dziecka i ojca, a widz obserwuje losy tych dwóch postaci. Odgrywana przez reżysera i jednocześnie aktora główna postać – Guido –…

Jan i Franc Mincel – charakterystyka Niemców z „Lalki”

Rodzina Minclów prowadzi sklep na Podwalu. Stary Mincel zostaje opisany przez Ignacego Rzeckiego w „Pamiętniku starego subiekta”. Wyłania się z niego obraz człowieka ogromnie uporządkowanego, systematycznego i zdyscyplinowanego, a zarazem bardzo krytycznego i wymagającego dla swoich pracowników. Nie boi się ich ostro krytykować i nie przeszkadza w tym mu nawet fakt, że Jan i Franc…

Cezary Baryka – charakterystyka bohatera „Przedwiośnia”

Główny bohater to Cezary Baryka – syn Polki i urzędnika pracującego w rosyjskim Baku. Poznajemy go jako dojrzewającego mężczyznę, którego młodość polega na poszukiwaniu swojej tożsamości społecznej i politycznej. Cezary to mężczyzna nieokreślony ideowo i politycznie, ciągle poszukujący swojej drogi i poprzez doświadczenia oraz kontakty z innymi ludźmi kształtujący własną osobowość i charakter. Młodego Barykę…

„Grażyna” Mickiewicza – charakterystyka tytułowej bohaterki

Tytułowa bohaterka to żona księcia litewskiego – Litawora. Poznajemy ją jako odpowiedzialną żonę oraz mądra władczynię zafascynowaną polowaniami, jazdą konno i rycerstwem. Znajduje się w cieniu męża i stara się nie zwracać na siebie uwagi, aby nie odbierać należnego mu splendoru i godności. Pozornie wydaje się zwykłą żoną księcia, a w rzeczywistości to ona podejmuje…

Kordian – charakterystyka bohatera dramatu Słowackiego

Tytułowy bohater utworu Słowackiego to pełen ideałów młodzieniec próbujący za wszelką cenę zrealizować marzenia – najpierw te związane z miłością, a następnie te związane z wolnością ojczyzny. Poznajemy go jako dorastającego nastolatka mającego problem z określeniem tego, co dla niego najważniejsze i czemu mógłby się poświęcić. Początkowo najważniejszym dla niego ideałem staje się miłość, w…

Emma Bovary – charakterystyka bohaterki powieści Flauberta

„Pani Bovary” Gustave’a Flauberta ukazuje historię miłości pomiędzy nieco nieudolnym lekarzem – Karolem Bovary – a jego młodą żoną – Emmą. Główny bohater poznaje swoją wybrankę w czasie wizyty lekarskiej w prowincjonalnym miasteczku Tostes i od razu zakochuje się w niej bez pamięci. Emma to kobieta pozornie niewinna i spokojna, a w głębi duszy pełna…

Benedykt i Zygmunt Korczyński – różne postawy wobec narodu, ziemi i historii

Jeden z bohaterów powieści to Benedykt Korczyński – gospodarz majątku w Korczynie, który za życiowy cel postawił sobie utrzymanie rodowego majątku w polskich rękach. Po upadku styczniowego zrywu na okupowanych terenach powszechne stało się bowiem przejmowanie zadłużonych i upadających posiadłości ziemskich przez Rosjan, do czego Benedykt bynajmniej nie chce dopuścić. Mimo że doglądanie gospodarstwa wymaga…

Charakterystyka Jana Bohatyrowicza jako bohatera pozytywistycznego (Nad Niemnem)

Jan Bohatyrowicz to jeden z głównych bohaterów powieści „Nad Niemnem”. Wychowany przez stryja syn powstańca, ponad wszystko ceni tradycję narodową i patriotyzm, które są dla niego jednymi z najważniejszych wartości w życiu. Z tego względu niejednokrotnie odwiedza Mogiłę, aby oddać cześć swoim przodkom. Dla Jana równie istotna jest praca będąca fundamentem jego codziennego życia. Poświęca…

Kurtz (Jądro Ciemności) – charakterystyka władcy

Oś fabuły „Jądro ciemności” Josepha Conrada została oparta na historii kapitana Marlowa wyruszającego w podróż w głąb dzikiej, kongijskiej dżungli, aby odnaleźć zbuntowanego agenta Kurtza – człowieka, o którym słyszał wiele pochlebnych opinii, dlatego z wielkim zaciekawieniem wyczekuje na spotkanie z nim. Kiedy wreszcie do tego dochodzi i Marlow otrzymuje jego listy, uzyskuje pełny obraz…

Julia z „Romeo i Julii” – charakterystyka

Julię poznajemy jako jeszcze niedojrzałą, ułożoną i beztroską dziewczynę, która jest posłuszna wobec rodziców i co prawda z lekką niechęcią, ale jednak akceptuje ich decyzję o wyjściu za mąż za Parysa. Sytuacja zmienia się, kiedy na balu Julia poznaje Romea – wówczas rodzi się w niej wielkie uczucie, które zmieni jej życie i wywoła konflikt…

Życiowa klęska Wokulskiego. Rozprawka na temat porażki i losu bohatera „Lalki”

Główny bohater „Lalki” to człowiek z pogranicza epok, który mimo wielu szlachetnych i pozytywnych działań ponosi w życiu porażkę. Z czego ona wynika? Przede wszystkim z nieszczęśliwej miłości do Izabeli Łęckiej, całkowicie rujnującej i niszczącej jego egzystencję. Po pierwsze, Stanisław wybrał nieodpowiednią kobietę jako obiekt swoich uczuć, bo trudno uznać Izabelę za osobę szlachetną, życzliwą…

Ojciec syna marnotrawnego (Biblia) – charakterystyka

Przypowieść biblijną traktuje o ojcu i dwóch synach. Jeden z nich poprosił swego ojca o przynależny mu majątek, ponieważ zamierzał opuścić dom. Jak postanowił, tak też zrobił. Po jakimś czasie okazało się, że ów syn roztrwonił wszystkie dobra, które posiadał, ponieważ żył bardzo rozrzutnie. Na dodatek miejsce, gdzie przebywał, zaczął prześladować głód. W końcu pewnego…

Dojrzewanie Cezarego Baryki – motyw dorastania w „Przedwiośniu”

Główny bohater utworu „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to Cezary Baryka – energiczny młodzieniec, którego poznajemy, gdy ma 14 lat i uczęszcza do szkoły w Baku, gdzie żyje wraz z matką i ojcem. Kiedy wybucha wojna, ojciec Cezarego wyjeżdża na front, a ten zostaje sam z matką. Kobieta nie umie poradzić sobie z synem, który zachłysnął się…

Biblijna Ewa – charakterystyka pierwszej kobiety na Ziemi

Jej postawa miała ogromny wpływ nie tylko na Adama – pierwszego mężczyznę na świecie, ale również na całą cywilizację człowieka, przynajmniej jeśli chodzi o kontekst religijny. Adam i Ewa zostali stworzeni w Raju, gdzie mieli żyć oni i ich potomkowie, czyli wszyscy ludzie. Mogli mieć wszystko, czego zapragną i do końca świata egzystować w rzeczywistości,…

Oleńka Billewiczówna – charakterystyka bohaterki „Potopu

Jedną z bohaterek powieści Henryka Sienkiewicza jest Oleńka Billewiczówna – charakterystyka bohaterki „Potopu” Litwinka wychowana przez szlachtę laudańską po śmierci dziadka, który obiecał wydać ją za mąż za Andrzeja Kmicica. Wyróżnia się piękną urodą, sprawiającą, że w trakcie trwania fabuły jest adorowana nie tylko przez Kmicica, ale również przez pana Wołodyjowskiego i Bogusława Radziwiłła. Można…

Werter – charakterystyka wewnętrzna bohatera

„Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego prezentują postać tytułowego bohatera, a jego przeżycia egzystencjalne obrazują listy pisane do przyjaciela Wilhelma. Biorąc pod uwagę kontekst epoki, nietrudno się domyślać, że przeżycia egzystencjalne Wertera wiążą się z głębokim, emocjonalnym przeżywaniem wszystko, co go spotyka i otacza. Widzimy więc, jak kontempluje piękną, wiejską przyrodę Wahlheim,zachwyca się literaturą piękną…

Izabela Łęcka – charakterystyka postaci

Bolesław Prus prezentuje w „Lalce” postać Izabeli Łęckiej – niezwykle urodziwej kobiety będącej obiektem pożądania wielu mężczyzn. Łęcka potrafi doskonale manipulować swoimi zalotnikami i grać ich uczuciami, do czego wykorzystuje walory zewnętrzne, którymi obdarzyła ją natura. Skrzętnie podkreśla swoją urodę poprzez odpowiednio dobrane stroje i zalotne zachowanie, dlatego jej urokowi uległ Stanisław Wokulski. Główny bohater…

Emilia Korczyńska – charakterystyka bohaterki „Nad Niemnem”

Salonową lalką jest również jedna z bohaterek powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”, a mianowicie Emilia Korczyńska. Pochodzi z zamożnego domu, ma mniej więcej czterdzieści lat, męża i dwoje dzieci. Korczyńska to osoba żyjąca w wyimaginowanym świecie romansów, które zaszczepiły w niej ideał miłości romantycznej. Nie interesuje jej to, co się dzieje w domu i w…

Siłaczka – charakterystyka Stanisławy Bozowskiej

Podobnie prezentuje się postać Stanisławy Bozowskiej – tytułowej bohaterki „Siłaczki” Stefana Żeromskiego. Można ją określić jako kobietę inteligentną, lecz niezbyt majętną, dlatego zamiast realizować się jako naukowiec, podejmuje pracę w szkole. Naucza wiejską biedotę, całkowicie poświęcając się swoim obowiązkom. Jest przejęta prospołecznymi hasłami i za wszelką cenę chce je wcielać w życie. Stanisława marzy o…

Charlotta (Lotta) – charakterystyki bohaterki „Cierpień młodego Wertera”

Kolejne dzieło, które omówię, zostało napisane przez Johann Wolfgang Goethe i nosi tytuł „Cierpienia Młodego Wertera”. Autor przedstawia w nim postać Szarlotty – pięknej i szlachetnej kobiety, w której bez pamięci zakochuje się tytułowy bohater. Lotta jest pracowitą i dobrą mieszczanką, z poświęceniem pomagającą ojcu w wychowaniu kilkorga dzieci, zastępując im tym samym zmarłą matkę….

Justyna Orzelska – charakterystyka bohaterki Nad Niemniem

Justyna po śmierci matki mieszka ze swoim wujem – Benedyktem Korczyńskim. Cechują ją niezwykle piękna uroda i zdrowe ciało, lecz jej ubiór wygląda skromnie i brak w nim przepychu. Mimo braku wykształcenia i jakiegokolwiek majątku Orzelska jest pewna siebie i ma świadomość swojej wartości. Ze względu na brak dobytku nie może związać się z Zygmuntem,…

Rieux jako lekarz – portret i ocena postaci

Ostatnim utworem, do którego chciałbym się odwołać, jest „Dżuma” Alberta Camusa. Głównym bohaterem jest doktor Rieux pełniący również funkcję narratora spisującego na papierze wydarzenia mające miejsce w opanowanym przez epidemię Oranie. Bernard, bo tak ma na imię, od początku dzielnie walczy z zarazą. Podejmuje wysiłek, aby sprzeniewierzyć się dramatycznym zrządzeniom losu, które skazują miliony niewinnych…

Janko Muzykant – charakterystyka bohatera noweli Sienkiewicza

Tragiczną postacią jest tytułowy bohater noweli Henryka Sienkiewicza „Janko Muzykant”. Przedstawia ona losy utalentowanego dziecka pochodzącego z ubogiej, wiejskiej rodziny, który spełnia się podczas gry na skrzypcach. Muzyka to jego całe życie, dlatego upaja się każdym dźwiękiem, począwszy od szumu wiatru, skończywszy na śpiewie ptaków. Janko Muzykant postrzega rzeczywistość poprzez nuty, jednak talent okazuje się…

Joanna Podborska – charakterystyka bohaterki „Przedwiośnia”

Powieść Stefana Żeromskiego ukazuje postać Joanny Podborskiej – pięknej i delikatnej dwudziestoczteroletniej guwernantki. Jej urodą Tomasz Judym zachwyca się od razu, dostrzegając jej szczerość i ciepło wewnętrzne. Joanna jest kobietą nad wyraz samodzielną, niezależną, inteligentną, wyznającą etos pracy i nauki oraz umiejącą poradzić sobie w otaczającym ją świecie. Zmusiła ją do tego sytuacja życiowa, gdyż…

Róża Żabczyńska – charakterystyka i opis postaci

Główna bohaterka – Róża Żabczyńska – to postać nader osobliwa. Zgorzkniała, niespełniona jako kobieta i artystka, staje się okrutną, wyrachowaną i cyniczną heterą terroryzującą swoją rodzinę. Róża to osoba urodziwa, bezwzględnie wykorzystująca swój wdzięk, aby dręczyć innych. Przy każdej nadarzającej się okazji upokarza bliskich i stawia im okrutne żądania, tak jak chociażby w stosunku do…

Walerian Ziembiewicz – charakterystyka ojca Zenona z „Granicy”

Walerian Ziembiewicz to ojciec Zenona, głównego bohatera utworu Zofii Nałkowskiej „Granica”. Nie interesował się on zbytnio synem, ponieważ głowę zaprzątały mu czynności związane z gospodarstwem. Zenon w dzieciństwie widział w Walerianie człowieka wyjątkowego, który był niezwykle wykształcony; można się nawet pokusić o stwierdzenie, że był dla niego autorytetem. Jednak z czasem sytuacja się zmieniła i…

Dziewica z „Nie-boskiej komedii” – charakterystyka

Na samym początku dramatu „Nie-boska komedia” występuje zjawa Dziewicy, uwodząca dopiero co świeżo upieczonego męża – Hrabiego Henryka. Po przebraniu się w piękny strój i zmianie swojego szpetnego wyglądu na taki, którym fascynuje głównego bohatera, mara przybywa do jego sypialni, gdzie ten śpi razem z żoną. Henryk, zachwycony jej pięknem, mówi, że żałuje chwili, kiedy…

Agata – charakterystyka bohaterki „Chłopów”

W trakcie okresu pracy we wsi Agata mieszka u Kłębów, u których pracuje na gospodarstwie i zajmuje się dziećmi, jednak gdy kończy się praca na roli, kobieta zaczyna tułać się po świecie i żebrać. Odwiedza kolejne wsie, kościoły i jarmarki, prosząc ludzi o jedzenie i dach nad głową. Jako tułaczka Agatka jest biedną żebraczką, zależną…

Roch – charakterystyka bohatera „Chłopów”

Powieść Reymonta prezentuje codzienne życie mieszkańców wsi Lipce, w realistyczny sposób przedstawiając kulturę chłopską, stosunki społeczne i warunki życiowe, w jakich egzystuje gromada. W „Chłopach” można spotkać bohaterów podróżujących i tułających się po okolicznych wioskach, czego przykładem jest Roch. Chłopi nie wiedzą, skąd przychodzi, ale co trzecią zimę pojawia się u Boryny i zajmuje kwaterę…

End of content

End of content