Joanna Podborska – charakterystyka bohaterki „Przedwiośnia”

Powieść Stefana Żeromskiego ukazuje postać Joanny Podborskiej – pięknej i delikatnej dwudziestoczteroletniej guwernantki. Jej urodą Tomasz Judym zachwyca się od razu, dostrzegając jej szczerość i ciepło wewnętrzne. Joanna jest kobietą nad wyraz samodzielną, niezależną, inteligentną, wyznającą etos pracy i nauki oraz umiejącą poradzić sobie w otaczającym ją świecie.

Zmusiła ją do tego sytuacja życiowa, gdyż już jako dziecko była zdana tylko na siebie z uwagi na śmierć rodziców. Wówczas musiała nie tylko opiekować się młodszym rodzeństwem, ale również zadbać o swoje wykształcenie i zdobycie środków pozwalających na utrzymanie rodziny.

O jej zaradności i determinacji świadczy fakt, że udaje się jej skończyć gimnazjum oraz znaleźć pracę guwernantki. Joanna jest kobietą bardzo samotną, niemającej rodziny ani nawet dalszych krewnych, co boleśnie sobie uświadamia, kiedy po kilku latach wraca w rodzinne strony.

Nadzieja na poznanie kogoś bliskiego pojawia się w momencie, gdy poznaje Judyma, który jest zauroczony jej wyglądem i osobowością. Uważa nawet Joasię za swoją bratnią duszę, lecz mimo to ich miłość okazuje się niemożliwa do spełnienia, gdyż Tomasz postrzega ją jako zagrożenie dla swojej społecznej misji związanej z niesieniem bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Mimo że Joanna bardzo chce związać się z Judymem, poświęcić się dla niego i wreszcie stworzyć dom rodzinny, którego nie miała przez całe życie, to po odrzuceniu ze strony ukochanego nie traci honoru i godności, życząc mu wszystkiego dobrego.

Widać zatem, że w „Ludziach bezdomnych” mamy do czynienia z portretem silnej, zaradnej, samodzielnej, wyemancypowanej i jednocześnie samotnej kobiety, która tęskni za miłością. Jest to bardzo sympatyczna i wzbudzająca ciepłe uczucia postać, wobec której czytelnik nie pozostaje obojętny.

Los Joanny jawi się bowiem jako dramatyczny i pełen przeciwności, lecz mimo to bohaterka dzielnie stawia mu czoła, za co należą się jej słowa uznania. Jej wizerunek okazuje się w pełni pozytywny i nieco tragiczny i wiąże się z determinacją, odwagą, honorem i dumą, a zarazem wrażliwością, samodzielnością i ofiarnością.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *