Charakterystyka Jana Bohatyrowicza jako bohatera pozytywistycznego (Nad Niemnem)

Jan Bohatyrowicz to jeden z głównych bohaterów powieści „Nad Niemnem”. Wychowany przez stryja syn powstańca, ponad wszystko ceni tradycję narodową i patriotyzm, które są dla niego jednymi z najważniejszych wartości w życiu. Z tego względu niejednokrotnie odwiedza Mogiłę, aby oddać cześć swoim przodkom. Dla Jana równie istotna jest praca będąca fundamentem jego codziennego życia. Poświęca się swojej posiadłości i należycie dba o gospodarstwo, traktując pracę nie jako przymus czy konieczność, lecz jako motywację. Wysiłek fizyczny nie wywołuje w nim zmęczenia, lecz pozwala cieszyć się owocami pracy. Co więcej, obowiązki gospodarza umożliwiają na zachowanie zdrowia i idealnej sylwetki.

Bohatyrowicz to człowiek dozgonnie wdzięczny za wszystko, co otrzymał podczas swojego życia. Widać to w momencie, gdy oddaje część zmarłym, całuje swojego stryja w podzięce za wychowanie czy śpiewa podczas wykonywania pracy, która daje mu poczucie spełnienia i satysfakcję. Jan jest miły, prostoduszny, uczciwy, lojalny i prawy. Kolejna jego zaleta to opiekuńczość i poświęcenie dla innych osób, co idealnie widać na podstawie jego związku z Justyną Orzelską, której ofiaruje poczucie bezpieczeństwa i daje jej szczęście, przyjaźń oraz głęboką i szczerą miłość.

Bohatyrowicz stanowi ucieleśnienie cech idealnego pozytywisty. Szanuje pracę, tradycję, historię i wyższe wartości, a jego największe osiągnięcie to bez wątpienia utrzymanie zaścianka w doskonałym stanie. Dobitnie świadczą o tym przytulne chaty, świetnie utrzymane ogrody, dostatek i szczęście mieszkańców zostało bowiem osiągnięte w dużej mierze dzięki niemu.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *