„Grażyna” Mickiewicza – charakterystyka tytułowej bohaterki

Tytułowa bohaterka to żona księcia litewskiego – Litawora. Poznajemy ją jako odpowiedzialną żonę oraz mądra władczynię zafascynowaną polowaniami, jazdą konno i rycerstwem. Znajduje się w cieniu męża i stara się nie zwracać na siebie uwagi, aby nie odbierać należnego mu splendoru i godności. Pozornie wydaje się zwykłą żoną księcia, a w rzeczywistości to ona podejmuje wiele ważnych decyzji i wraz z mężem rządzi królestwem.

Litwaor ceni jej uwagi i uwzględnia je podczas swoich rządków, jednak kiedy Grażyna dowiaduje się, że chce on napaść na jej rodzinną Litwę, uniemożliwia mu to i ratuje go przed splamieniem honoru, poświęcając w tym celu życie. To ona bowiem wypowiada wojnę Krzyżakom, organizuje bitwę i umiera w walce. Bo choć nie potrafi posługiwać się mieczem ani dowodzić wojskiem, to ma świadomość, że jeśli nie stanie naprzeciw Krzyżaków, to jej ojczyznę czekają problemy.

Jej postawa jest więc niezwykle heroiczna, godna i pełna honoru, a jej patriotyzm można określić jako militarny i waleczny. Grażyna walczy nie tylko z Krzyżakami, ale również z własnym mężem, który gdyby nie ona, doprowadziłby do zdrady ojczyzny. Ofiarowanie życia dla kraju i największe poświęcenie, jakim wykazuje się z myślą o nim, kreują ją na niezwykłą bohaterkę o niemal nadludzkich cechach.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *