Cezary Baryka – charakterystyka bohatera „Przedwiośnia”

Główny bohater to Cezary Baryka – syn Polki i urzędnika pracującego w rosyjskim Baku. Poznajemy go jako dojrzewającego mężczyznę, którego młodość polega na poszukiwaniu swojej tożsamości społecznej i politycznej. Cezary to mężczyzna nieokreślony ideowo i politycznie, ciągle poszukujący swojej drogi i poprzez doświadczenia oraz kontakty z innymi ludźmi kształtujący własną osobowość i charakter.

Młodego Barykę można określić buntownikiem, który na różne sposoby wyraża swoją dezaprobatę wobec świata; poprzez przyłączanie się do rewolucji, ucieczki ze szkoły, mieszkanie w Chłodku czy poparcie ideałów komunistycznych. Jest to mężczyzna ciekawy świata, przywiązany do ojca i doświadczony przez życie, a jednocześnie wrażliwy społecznie i identyfikujący się z ludźmi najbiedniejszymi i najbardziej potrzebującymi. Widać to, gdy zauważa biedę w Chłodku i stara się zrozumieć oraz poznać życie mieszkających tam ludzi, a także kiedy zwraca uwagę na biedę w Polsce i inne problemy trapiące ojczyznę w czasie międzywojennym.

Zarazem Cezary jest niecierpliwy, gwałtowny, bezkompromisowy i impulsywny, tak jak wówczas, gdy uderza Laurę, pragnie rewolucji w kraju z uwagi na zły stan państwa czy przyłącza się do rewolucji. W uczuciach jest niestały i dość brutalny; najpierw rozkochuje w sobie Karolinę, a następnie nawiązuje romans z wdową, zaś Wandę wyśmiewa, kiedy ona wyznaje mu miłość. Baryka to mężczyzna, który na oczach czytelnika przechodzi kolejne metamorfozy, dynamicznie zmienia swoje podejście do świata i sposób patrzenia na rzeczywistość.

Przeżywa fascynacje, rozczarowania i burzliwe emocje, a zarazem jest naiwny i pozbawiony asertywności oraz podatny na wpływy osób trzecich i czynników zewnętrznych. Nie można jednak zapominać, że Cezary ma zdolność do krytycznej oceny własnego zachowania, czego dowód jest jego metamorfoza po śmierci matki, a ponadto jest oddanym przyjacielem, który podczas wojny ratuje życie Hipolitowi. Powyższa charakterystyka składa się na portret trudnego do jednoocznej oceny mężczyzny o wieloaspektowej osobowość, którego osobowość, światopogląd i charakter kształtowane są w kontakcie z osobami trzecimi oraz w odpowiedzi na historyczne wydarzenia.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *