Jan i Franc Mincel – charakterystyka Niemców z „Lalki”

Rodzina Minclów prowadzi sklep na Podwalu. Stary Mincel zostaje opisany przez Ignacego Rzeckiego w „Pamiętniku starego subiekta”. Wyłania się z niego obraz człowieka ogromnie uporządkowanego, systematycznego i zdyscyplinowanego, a zarazem bardzo krytycznego i wymagającego dla swoich pracowników. Nie boi się ich ostro krytykować i nie przeszkadza w tym mu nawet fakt, że Jan i Franc są rodziną.

Dla starego Mincla najważniejszą wartością jest bowiem praca, której podporządkowuje całe swoje życie. Aż do przesady dba o swoje interesy, co czasami przyjmuje absurdalne formy, jak wówczas, gdy kategorycznie zabrania podjadania winogron i podbierania kolorowych karteczek, a z każdego przedmiotu pedantycznie ściera kurz. Dla rodziny Minclów etos pracy ma decydujące znacznie, dlatego można ich nazwać wzorami idealnych kupców, co w szczególności odnosi się oczywiście do starego Mincla.

Jego sklep prezentuje się doskonale, w czym największa zasługa jego pracowitości, dbałości o szczegóły i umiejętności sprawnego zarządzania. Pomimo surowości charakteru trzeba podkreślić, że Niemcy w „Lalce” to ludzie uczciwi i sprawiedliwi, którzy choć dużo wymagają, to potrafią docenić pracowników, wręczając im np. prezenty z okazji Bożego Narodzenia i skrupulatnie ucząc prowadzenia interesów. Wszystko to pozwala stwierdzić, iż Bolesław Prus przedstawia dość pozytywny wizerunek tej nacji i zgodny z powszechnymi stereotypami, jakie funkcjonują na temat naszych zachodnich sąsiadów.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *