Werter – charakterystyka wewnętrzna bohatera

„Cierpienia młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego prezentują postać tytułowego bohatera, a jego przeżycia egzystencjalne obrazują listy pisane do przyjaciela Wilhelma. Biorąc pod uwagę kontekst epoki, nietrudno się domyślać, że przeżycia egzystencjalne Wertera wiążą się z głębokim, emocjonalnym przeżywaniem wszystko, co go spotyka i otacza.

Widzimy więc, jak kontempluje piękną, wiejską przyrodę Wahlheim,zachwyca się literaturą piękną – Homerem i Szekspirem czy identyfikuje się z bohaterami literackimi, jak chociażby z tytułową postacią tragedii „Emilia Galotti”, której samobójstwo staje się dla Wertera mroczną inspiracją. Ponadto w sposób nad wyraz wrażliwy przeżywa wszelkiego rodzaju skrajne emocje, począwszy od miłości i wielkiego podziwu, skończywszy na buncie. Jego przeżycia egzystencjalne pokazują jego idealistyczną i pełną wrażliwości duszę, która nie potrafi pozostać obojętna wobec otaczającego zła, czemu Werter daje wyraz chociażby poprzez współczucie dla odtrąconego przez wdowę parobka.

Osobowość tytułowego bohatera powieści Goethego jest niezwykle intensywna, gdyż jest to osoba nieuznająca kompromisów i postrzegająca świata w sposób wyidealizowany. Widać to wyraźnie, gdy bardzo mocno przeżywa odrzucenie ze strony Lotty czy kiedy doznaje upokorzenia na przyjęciu u hrabiego C. O egzaltacji i patosie duszy Wertera świadczy spowodowany rozstaniem z Lottą płacz, a dowodem na jego gwałtowność i burzliwość jest niekontrolowany i wymuszony na ukochanej pocałunek.

Z kolei jego wrażliwość i umiejętność dostrzeżenia krzywdy ludzkiej oraz nawiązania serdecznych kontaktów z prostymi wieśniakami w połączeniu ze wspomnianą gwałtownością i impulsywnością pokazuje, że Werter nie panuje nad swoimi przeżyciami egzystencjalnymi, które w ogromnym stopniu nim targają i nie pozwalają na choćby znikome zdystansowanie się wobec swojego życia i świata.

Przez to bohater okazuje się zbyt dziecinny i wylewny dla oczekującej wsparcia i odpowiedzialności kobiety, dlatego mimo szczerych chęci przyjaźni i wielkiej cierpliwości odrzuciła ona jego miłość. W efekcie niemogący okiełznać własnych emocji Werter popełnia samobójstwo, przez co staje się wzorcowym kochankiem romantycznym, który będzie stanowił wzór tego typu postaci przez setki kolejnych lat.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *