Ojciec syna marnotrawnego (Biblia) – charakterystyka

Przypowieść biblijną traktuje o ojcu i dwóch synach. Jeden z nich poprosił swego ojca o przynależny mu majątek, ponieważ zamierzał opuścić dom. Jak postanowił, tak też zrobił. Po jakimś czasie okazało się, że ów syn roztrwonił wszystkie dobra, które posiadał, ponieważ żył bardzo rozrzutnie. Na dodatek miejsce, gdzie przebywał, zaczął prześladować głód. W końcu pewnego dnia okazało się, że młodzieniec nie ma czym się pożywić i nikt nie chce się z nim podzielić choćby jedzeniem dla świń. Skrajnie wyczerpany i zagłodzony pomyślał, że nawet najemnicy na dworze jego ojca mają co jeść, a on, jego syn, przymiera z głodu.

Tak więc postanowił wrócić do swego ojca, prosząc go o to, aby mógł zostać jednym z jego najemników. Wzruszony ojciec, widząc swego potomka, rzucił mu się na szyję i zaczął czule całować. Ten zawstydzony przyznał się, że zgrzeszył i zaczął przepraszać swego ojca. Ojciec, rozradowany powrotem swojej pociechy, urządził ucztę na jego cześć, co doprowadziło do zazdrości pierworodnego syna, który cały czas trwał przy jego boku. Ojciec, widząc zazdrość swojego starszego syna, pouczył go, aby się cieszył z tego, że brat wrócił na prawą drogę życia.

Ta przypowieść wiele nam mówi o tym, jak powinny wyglądać relacje między synami a ojcem. Widzimy, że miłość rodzicielska powinna być bezwarunkowa i nawet wówczas, gdy któryś z synów postąpi nieodpowiednio, ojciec powinien mu przebaczyć i pouczyć. Również postawa ojca wobec starszego syna daje nam do zrozumienia, że powinien być on wyrozumiały, litościwy i nie unosić się gniewem. Zadaniem ojca jest wspieranie i bezwarunkowe pomaganie bliskim w nieszczęściu, a zarazem dzielenie się tym, co dobre i radosne.

Przypowieść o synu marnotrawnym uświadamia czytelnikowi, że największą wartością w życiu ojca jest rodzina, a głowa rodziny, czyli on sam, powinien być sprawiedliwy i litościwy, gdyż taki jest właśnie jego wizerunek w przytoczonej przypowieści. Przykład ojca z biblijnej przypowieści można traktować także jako symbol boskiego miłosierdzia.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *