Charakterystyka Zosi z „Pana Tadeusza”

Pochodzenie i wygląd zewnętrzny Zosi

Bardzo ważną postacią kobiecą w polskiej literaturze jest jedna z głównych bohaterek „Pana Tadeusza” – Zosia. Jest ona postacią wręcz idealną, nieposiadającą wad i mającą jedno, określone zadanie do spełnienia – wyjście za mąż za Tadeusza.

Pierwszy raz spotykamy się z jej osobą, gdy ma czternaście lat. Zosia opisana zostaje jako piękna kobieta, której urodą raz po raz fascynują się mieszkańcy Soplicowa. Jej prosty i naturalny wdzięk najlepiej komponuje się z tradycyjnymi, litewskimi strojami.

Charakterystyka wewnętrzna Zosi z „Pana Tadeusza”

Ze zjawiskowym wyglądem współgra szlachetny i przyjazny charakter. Zosia jest bowiem bardzo dobrą i prostą kobietą, nieumiejącą skrzywdzić nawet przysłowiowej muchy. Widzimy to w momencie, gdy starannie opiekuje się dziećmi, dogląda gospodarstwa czy staje w obronie Soplicy, kiedy ten zostaje zaatakowany przez Gerwazego.

Ponadto Zosia jest przykładną obywatelką, co potwierdza zgodą na uszlachetnienie poddanych. Kolejna cecha charakteryzującą główną bohaterkę „Pana Tadeusza” to umiłowanie życia, gdyż jako kobieta nigdy nie narzeka – nawet gdy musi ciężko pracować.

Rola Zosi w „Panu Tadeuszu”

Zosia to bardzo prawdziwa postać, której wszystkie przywary są niezwykle pozytywne. Nie widać w niej ani jednej negatywnej cechy, źle wpływającej na jej wizerunek. Mickiewicz tak mocno idealizuje postać kobiety, że po prostu nie da się jej nie lubić.

Przedstawienie postaci w ten sposób ma stanowić kontrast dla nieurodziwej i sztucznej Telimeny, która jest ukazana w raczej negatywnym świetle. Ponadto Zosia stanowi wzór prawdziwej polskiej patriotki-szlachcianki. Jej postać bez wątpienia mogła być przykładem dla wszystkich ówcześnie żyjących kobiet.

Jak więc widać, Zosia to kobieta-anioł, która została zaprezentowana bez wad, jako piękna, młoda, naturalna, empatyczna, subtelna i serdeczna. Można ją określić prawdziwym aniołem, w którym bez reszty zakochuje się główny bohater „Pana Tadeusza”.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *