Julia z „Romeo i Julii” – charakterystyka

Julię poznajemy jako jeszcze niedojrzałą, ułożoną i beztroską dziewczynę, która jest posłuszna wobec rodziców i co prawda z lekką niechęcią, ale jednak akceptuje ich decyzję o wyjściu za mąż za Parysa. Sytuacja zmienia się, kiedy na balu Julia poznaje Romea – wówczas rodzi się w niej wielkie uczucie, które zmieni jej życie i wywoła konflikt z rodzicami. Tytułowa bohaterka ma świadomość, jak duże przeszkody stoją na drodze do szczęścia w ich związku, dlatego postanawia zorganizować spisek i potajemnie wziąć ślub z Romeem.

Miłość sprawia, że Julia z beztroskiej dziewczyny przeistacza się w zdeterminowaną i świadomą swoich potrzeb kochankę, która wszelkimi metodami i z wielkim zaangażowaniem walczy o swoje uczucie. Dzięki niemu Julia dojrzewa, sama kreuje własną przyszłość i z całym przekonaniem powierza swoje życie ukochanemu. Jest mu całkowicie wierna i kocha go intensywną, młodzieńczą, czystą i romantyczną miłością. O jej zaangażowaniu w związek świadczy scena balkonowa, kiedy w romantyczny sposób powierza swoje serce Romeowi.

Pomimo przeciwności losu w postaci sprzeciwu rodziców wobec związku z Montekim Julia stanowczo opowiada się za swoją miłością i nawet obelgi ze strony ojca nie są w stanie zmienić jej nastawienia. Ostatecznym dowodem potwierdzającym, że miłość ma dla niej największe znaczenie i nie potrafi bez niej żyć, jest finałowa scena, w której bez wahania popełnia samobójstwo, gdy dowiaduje się, że już nigdy nie zobaczy ukochanego.

Wszystko to składa się na obraz tragicznej, wiernej i kochającej na zabój kochanki gotowej do najbardziej heroicznych czynów i największego poświęcenia w imię miłości. Jej postać wzbudza pozytywne uczucia ze współczuciem i podziwem na czele.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *