Charakterystyka Romea z „Romeo i Julii” Szekspira – analiza postaci

Początkowo główny bohater, czyli tytułowy Romeo, jawi się jako niesforny i wciąż zamyślony melancholik, na co wpływ ma nieodwzajemniona miłość do Rozaliny. Sytuacja szybko jednak ulega zmianie, bo gdy Romeo znajduje się na przyjęciu u Kapuletów i tam widzi Julię, doznaje olśnienia. Od tego momentu staj się innym człowiekiem — kimś, kto całe swoje życie podporządkowuje jedynej w swoim rodzaju miłości.

Jako zakochany mężczyzna Romeo jest bardzo emocjonalny, o czym świadczy fakt, że już podczas pierwszej rozmowy z Julią podejmuje decyzję o zawarciu z nią ślubu. Miłość stanowi bowiem dla niego najważniejszą wartość, którą chce jak najszybciej skonsumować. Można się domyślać, że wynika to z nieodwzajemnionego uczucia Rozalii, lecz są to tylko przypuszczenia.

Będącym zakochanym, Romeo działa pod wpływem impulsów emocji, tak jak wówczas, gdy zabija Tybalta, choć oczywiście wpływ uczucia na tę sytuację nie jest bezpośredni. Miłość do Julii jest dla niego wszystkim i całkowicie wyznacza jego zachowanie, dlatego nie widzi świata poza nią. Gotów jest dla niej poświęcić dosłownie wszystko, nawet swoje życie, czego dowód daje, próbując popełnić samobójstwo, gdy dowiaduje się, że Julia jest zrozpaczona z powodu jego wygnania, i popełniając je w końcowej scenie, kiedy jest przekonany, że ukochana nie żyje.

Miłość do kobiety przesłania Romeowi lojalność wobec rodu, który zdradza poprzez romans z jedną z Kapuletów. Uczucie sprawia, że z melancholijnego i zamyślonego młodzieńca przeistacza się w człowieka wielce zdeterminowanego w dążeniu do ślubu z Julią, świadomego swoich celów i gotowego na największe poświęcenie w ich imię.

Pod wpływem uczucia staje się bardzo impulsywny, gdyż w ostatniej scenie zabija swojego największego rywala — Parysa — aby za chwilę z pełną świadomością i przekonaniem co do racji swojej decyzji odebrać sobie życie. Widać zatem, że Romeo jest skrajnym przykładem zakochanego mężczyzny, który wszystkie swoje dążenia podporządkowuje miłości. Z jej powodu staje się człowiekiem niezwykle emocjonalnym, impulsywnym, zdeterminowanym w dążeniu do celu i walecznym. Miłość nadaje sens jego życiu i okazuje się wartością, która w pełni je wyznacza.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *