Roch – charakterystyka bohatera „Chłopów”

Powieść Reymonta prezentuje codzienne życie mieszkańców wsi Lipce, w realistyczny sposób przedstawiając kulturę chłopską, stosunki społeczne i warunki życiowe, w jakich egzystuje gromada. W „Chłopach” można spotkać bohaterów podróżujących i tułających się po okolicznych wioskach, czego przykładem jest Roch. Chłopi nie wiedzą, skąd przychodzi, ale co trzecią zimę pojawia się u Boryny i zajmuje kwaterę w jego gospodarstwie.

Życie Rocha w Lipcach polega na nauczaniu miejscowych i przekazywaniu im wartości oraz historii chrześcijańskich. Jako podróżny jest tajemniczy i wzbudza zainteresowanie innych, ale serdeczny i pomocny, dzięki czemu cieszy się szacunek we wsi. Oprócz odwiedzania Lipiec Roch wspomina również o swoich pielgrzymkach do Częstochowy, co symbolizuje jego religijność i patriotyzm. Można go bez wątpienia określić jako człowieka obytego w świecie, doświadczonego życiowo i skromnego, który jest podróżnym nauczycielem, wpajającym chłopom zasady pisania i czytania oraz uczącym ich historii i tajników rolnictwa.

W Lipcach pełni rolę autorytetu, a mieszkańcy wsi mocno go cenią. Ponadto jego zadaniem jest połączenie zamkniętej społeczności chłopskiej ze światem zewnętrznym. Ostatecznie tułaczy los Rocha dopełnia się poprzez konieczność wyjazdu z uwagi na zbyt duże zainteresowanie żandarmerii jego osobą.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *