Charlotta (Lotta) – charakterystyki bohaterki „Cierpień młodego Wertera”

Kolejne dzieło, które omówię, zostało napisane przez Johann Wolfgang Goethe i nosi tytuł „Cierpienia Młodego Wertera”. Autor przedstawia w nim postać Szarlotty – pięknej i szlachetnej kobiety, w której bez pamięci zakochuje się tytułowy bohater. Lotta jest pracowitą i dobrą mieszczanką, z poświęceniem pomagającą ojcu w wychowaniu kilkorga dzieci, zastępując im tym samym zmarłą matkę. Cechujące ją wrażliwość, otwartość, uwielbienie dla sztuki oraz życia towarzyskiego sprawiają, że dziewczyna wydaje się partnerką w każdym calu dopasowaną do Wertera.

Spędzając z nim wiele czasu, Lotta w głębi duszy uważa go za kogoś więcej niż tylko bliskiego przyjaciela, jednak ze względu na fakt, iż obiecała swoją rękę komu innemu – Albertowi – nie daje tego po sobie poznać. Ukrywa swoją fascynację Werterem, która powoduje u niej wewnętrzne rozterki. W konsekwencji wybiera poczucie stabilności, męskość, zdecydowanie i pewną przyszłość, co może jej zapewnić mąż. Kiedy po ślubie z Albertem Lotta i jej wybranek zauważają natarczywość w zalotach tytułowego bohatera, kobieta decyduje się na zerwanie znajomości z nim.

Zrozpaczony Werter, nie widząc sensu życia, postanawia zakończyć swoją egzystencję, popełniając samobójstwo. Na wieść o tym Lotta popada w ciężki stan, uniemożliwiający jej wzięcie udziału w pogrzebie. Po śmierci tytułowego bohatera kobieta ma wyrzuty sumienia i nawet zaczyna żałować tego, że odtrąciła niedoszłego kochanka. Jak widać, Lotta to dobroduszna kobieta i pozytywna bohaterka, która nieustannie musi walczyć z romantyzmem i fascynacją osobowością Wertera oraz z wizją spokojnego, stabilnego i ułożonego życia, którą zapewnia jej Albert.

Dziewczyna jest ukazana jako obiekt westchnień i symbol romantycznej, niespełnionej miłości. Cechuje ją wrażliwość, dobroduszność, piękna uroda i poświęcenie dla drugiego człowieka, a ponadto jest gospodarna, pracowita i empatyczna, co pozwala stwierdzić, że jej wizerunek został wyidealizowany. Trzeba jednak pamiętać, że co prawda nieświadomie, ale jednak wyrządziła Werterowi wiele cierpienia, lecz uważam, że w tym względzie wina leży głównie po jego stronie.

Wizerunek kobiety w utworze Goethego został zaprezentowany jako nieskazitelnie doskonały i pozbawiony wad, ponieważ rola, jaką ma do wypełnienia Lotta, to bycie romantyczną kochanką i symbolem niespełnionej miłości. Jest to typowa kobieta romantyczna będąca w istocie aniołem na ziemi, która jest pozbawiona jakichkolwiek negatywnych cech i stanowi skrajny pozytywnej bohaterki, która jednakowoż z powodu własnego idealizmu musi przeżywać cierpienie. Właśnie w taki sposób postrzegano romantyczne kobiety, ponieważ ich główną funkcją było oczarowanie wrażliwych bohaterów romantycznych, tak aby treść ich życia wiązała się z miłością, czego potwierdzeniem jest niezwykle intensywne i wręcz szaleńcze uczucie Wertera do Lotty.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *