Eden – opis Raju w Biblii

Arkadią jest biblijna wizja Raju pojawiająca się w przypowieści o pierwszych ludziach – Adamie i Ewie. Żyją oni w miejscu zwanym Eden, gdzie nie istnieje cierpienie, praca, stres, głód ani niedostatek, a mieszkańcy mogą korzystać z dorodnych owoców, cieszyć się spokojem, odpoczywać i relaksować się na łonie cudownej natury.

Ogród ten jest arkadią, gdzie wszystko jest piękne i sielankowe. Cudowna roślinność, przyjazne zwierzęta i urokliwe widoki sprawiają, że życie staje się wyjątkowo przyjemne i w pełni szczęśliwe. Biblijny ogród to miejsce zaspokajające wszystkie potrzeby człowieka, obdarzające go jedzeniem i wodą, dające pełną swobodę i nieprzymuszające do niczego, bo wszystkiego jest pod dostatkiem.

W Edenie Adam i Ewa wiodą bezkresny żywot, nie są zmuszeni do pracy, nie muszą się o nic martwić i nie zaznają ani jednej chwili smutku. Ogród jest przepełniony boską harmonią i nieskończoną szczęśliwością, którą – jak wierzą chrześcijanie – ludzie otrzymują po śmierci. W Edenie znajduje się również zakazane drzewo, którego owoc pomimo ostrzeżeń ze strony Boga zostaje zerwany przez Ewę, co okazuje się przyczyną grzechu pierworodnego.

Biblijna arkadia pojawia się nie tylko w świętej księdze chrześcijan, ponieważ w wielu późniejszych dziełach sztuki, książkach, wierszach, a nawet filmach odwoływano się do niego wielokrotnie. Robiono to na różne sposoby, co pokazuje, jak silny wpływ na ludzkość miała i ciągle ma wizja Edenu. W każdym razie opisana w Biblii Arkadia został ukazany jako Raj i kraina szczęśliwości, w której człowiek mógłby żyć po dziś dzień, gdyby Ewa nie zerwała owocu z zakazanego drzewa.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *