Opisy krajobrazów Soplicowa – motyw i funkcja natury i przyrody w „Panu Tadeuszu”

Adam Mickiewicz opisuje w „Panu Tadeuszu” codzienne życie szlachty mieszkającej w dworku znajdującym się na Nowogrodczyźnie. Kresowy krajobraz to jeden z najważniejszych elementów świata przedstawionego, który składa się na sielską i cudowną rzeczywistość Soplicowa. Za jej pomocą Mickiewicz kreuje wyjątkowy, wyidealizowany obraz kraju lat dziecięcych, powracając myślami do ojczystej ziemi. Krajobraz w „Panu Tadeusza” wyznacza rytm życia i pracy mieszkańców, którzy wykonują swoje gospodarcze obowiązki od świtu do zmierzchu – gdy zachodzi słońce, prace ustają i wszyscy udają się do swoich domostw.

Krajobrazy odzwierciedlają stany emocjonalne bohaterów i korespondują z opisywanymi zdarzeniami, dlatego przed zajazdem, kiedy mieszkańcy wyrażają obawy o nadchodzące wydarzenia, rozlega się złowroga burza, zaś w dzień Najświętszej Panny Kwietnej krajobraz jest cichy i spokojny. Krajobraz zobrazowany przez Mickiewicza jawi się jako niezwykle bogaty i pełen różnego rodzaju roślin, zwierząt i zjawisk. Narrator bardzo dokładnie i szczegółowo opisuje ich kształty, zachowania, zapachy, kolory i odgłosy, oddziałując tym samym na wszystkie zmysły czytelnika.

Opisy krajobrazów są nad wyraz plastyczne, dynamiczne, sugestywne i malarskie, co jest efektem wykorzystania licznych środków stylistycznych, takich jak onomatopeje, metafory, personifikacje, apostrofy, animizacje, porównania i epitety. Krajobraz w „Panu Tadeusza” jest dynamiczny i żyje własnym życiem, stając się de facto odrębnym bohaterem. Narrator przedstawia bowiem zachowania roślin i zwierzęta oraz wizje zjawiska przyrodniczych w sposób ludzki, posługując się w tym celu wspominanymi animizacjami i personifikacjami. Widzimy zatem, jak słońce tańczy, lipa jest czuła na czyjś głos, wiatr się porusza, koniki polne grają koncert, promyki słoneczne ubierają bohatera w kolorowe szaty, a stawy są zilustrowane niczym dwoje kochanków złączonych uściskiem dłoni.

Sugestywność krajobrazu przyrody oddaje zachwyt narratora nad jej obrazami i sprawia, że są one wręcz malarskie. Wyraźnie widoczny jest wielki szacunek dla natury, która zostaje przedstawiona w sposób kompleksowy, poprzez ukazanie wszystkich jej elementów – kwiatów, roślin, trawy, sadów, stawów, rzeki, nieba, słońca, chmur, księżyca czy gwiazdy. Za jej pomocą autor kreuje również wyjątkową atmosferę polskości, której symbolem jest dworek w Soplicowie i otaczające go krajobrazy. Tworzy ona harmonię i wyjątkowość tego miejsca, pozwalającego Mickiewiczowi przywołać w pamięci najcudowniejsze wspomnienia związane z niezapomnianym krajem lat dziecięcych.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *