Motyw i obraz władzy w „Rok 1984” Orwella. Opisz mechanizmy totalitaryzmu na podstawie powieści

Książka  „Rok 1984” wpisała się na stałe w kanon powieści politycznej. George Orwell w swojej antyutopii dogłębnie porusza i analizuje kwestię władzy totalitarnej. Fabuła dzieje się w wyimaginowanym państwie, które zwie się Oceania. Rządy sprawuje wszechobecna i posiadająca nieograniczoną władzę Partia, której przywódcą jest Wielki Brat. Obywatele państwa są w każdej chwili swojego życia inwigilowani, a każdy mieszkaniec jest pod ciągłą obserwacją. Zachowania odbiegające od wyznaczonych przez partię norm są szybko korygowane przy pomocy odpowiednich ministerstw, czego najlepszym przykładem jest postać głównego bohatera.

Ministerstwo prawdy zajmuje się cenzurą i propagandą, a policja prawdy tropi myśli zbrodnicze, czyli szuka i znajduje te zbrodnie, które jeszcze nie zostały popełnione, lecz zrodziły się w umyśle niedoszłych przestępców. Widzimy zatem, że władca w „Roku 1984” jest wszechobecny i ma ogromny wpływ na życie każdego człowieka. W Oceanii nie ma miejsca na jakikolwiek nonkonformizm czy też bunt – Wielki Brat widzi bowiem wszystko i nie pozwala na żadne przejawy niesubordynacji, czego symbolem po raz kolejny jest porażka głównego bohatera – Winstona Smitha. Jednostka dla władcy ukazanego w antyutopii Orwella jest tylko i wyłącznie siłą roboczą, którą bardzo łatwo zmanipulować przy pomocy państwowych instytucji. Znamiennym jest fakt, że każda osoba, która w jakikolwiek sposób wyróżnia się z tłumu, jest tłamszona i likwidowana, gdyż władca absolutny nie znosi sprzeciwu i niesubordynacji. Aby przeżyć, trzeba być przeciętnym lub po prostu takiego udawać.

Totalitarny Wielki Brat z „Roku 1984”

W „Roku 1984” dane jest nam ujrzeć zmagania konkretnych bohaterów z Wielkim Bratem. Jednym z nich jest wspomniany Winston Smith, przeciętny urzędnik, który postanawia się zbuntować przeciwko władzy, co wyraża przez romans z Julią oraz wstąpienie do rewolucyjnego Braterstwa. Jednak, jak się okazuje, Wielki Brat kontroluje jego działania, przez co Smith zostaje zmanipulowany i zdradzony. W konsekwencji zbuntowany urzędnik ponosi klęskę, co jeszcze bardziej podkreśla postawioną przeze mnie tezę, iż w utworze Orwella władza i uosabiający ją Wielki Brat ma pełną kontrolę nad życiem obywateli. Podobny los do tego, który dotknął Smitha, spotyka także innych bohaterów, z których każdy przegrywa walkę z Wielkim Bratem. Nie ma takiego człowieka, który nie musiałby się podporządkować jego dyrektywom.

Reasumując, władza w „Roku 1984” jest przedstawiona w negatywny sposób, jako ograniczają obywateli, kontrolująca ich życie i działająca na ich niekorzyść. Taki obraz władcy ma za zadanie uświadomić czytelnikowi, jak działa i jak groźny dla społeczeństwa jest totalitaryzm, który symbolizuje.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *