Berta i Adela Sonnenbruch – charakterystyka jako matki („Niemcy” Kruczkowskiego)

Autor w swym dziele opisuje historię z życia rodziny profesora Sonnenbrucha i jej przyjaciół. Akcja rozgrywa się okupowanej przez nazistów Polsce, a kontekst wojenny jest stale widoczny. Kruczkowski w swoim dramacie przedstawia obraz dwóch matek- Berty Sonnenbruch i Adeli Soerensen. Pierwsza z nich jest rodzicielką oficera SS, którego bezgranicznie kocha. Nie dopuszcza do siebie myśli, że jej syn jest okrutnym i bezdusznym człowiek.

Berta jest kobietą nieświadomą tego, że idea niemieckiego państwa narodowego była haniebna. Jej patriotyzm jest tak ślepy, że kobieta jest dumna z tego, iż drugi zginął na froncie. Berta uświadamia nam, że czasem miłość do narodu może przysłonić powinności i uczucia macierzyńskie. Niemka ma także córkę Ruth, z którą nie umie się porozumieć. Obie są od siebie daleko. Ruth jest indywidualistką i awangardzistką, dla której najważniejsza w życiu jest wolność. Z tego względu, że  jest artystką, często jej nie ma w domu, co nie sprzyja zacieśnianiu więzów rodzinnych.

Postać Berty uświadamia nam, że czasem miłość do narodu może przysłonić powinności i uczucia macierzyńskie.  Drugą matką opisaną w utworze Kruczkowskiego jest Adela Soerensen. Jej syn Chrystiana Fönsa zostaje aresztowany przez Hitlerowców. Adela, bardzo kochająca rodzicielka, jest gotowa zrobić wszystko, aby ocalić swego potomka. W tym celu spotyka się Willym, synem Berty. Nieświadoma tego, że nigdy już więcej nie zobaczy żywego Chrystiana, oddaje SS-manowi cenny naszyjnik, który jest ważną pamiątką rodzinną. Kiedy dowiaduje się, że jej syn został zamordowany, jest zdruzgotana.

Adela jest matką cierpiącą i walczącą, kochającą i pełną nadziei. Jest matką, której serce zostało pęknięte na skutek śmierci Chrystiana. Tym, co łączy obie rodzicielki- Bertę i Adelę- jest utrata dziecka. Ból matki, która żegna na zawsze swą pociechę, jest największym cierpieniem, jakie może zaznać kobieta.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *