Obraz (motyw) miłości w filmie i piosence

Szkoła uczuć – film

W „Szkole uczuć” mamy do czynienia z miłością pomiędzy zgoła odmiennymi osobami, która źródłem jedynego w swoim rodzaju szczęścia. Film opowiada historię trudnej miłości pomiędzy dwojgiem głównych bohaterów – Jamie i Landonem. Ona – niezbyt towarzyszka wierząca katoliczka uchodząca za kujonkę i on – szkolny zawadiaka i lekkoduch, który całe życie spędza na imprezach i robieniu głupstw. Kiedy za karę chłopak zostaje zmuszony do przebywania z Jamie, początkowo podchodzi do niej bardzo sceptycznie, lecz z biegiem czasu jego postawa zaczyna się zmieniać.

Landon zakochuje się w Jamie, a ta całkowicie odmienia jego życie. Za sprawą ukochanej Landon przechodzi głęboką, pozytywną metamorfozę wewnętrzną. Mianowicie kobieta sprawia, że wybranek jej serca staje się lepszym człowiekiem: z niedojrzałego hulaki przeistacza się w odpowiedzialnego mężczyznę, który zrobi wszystko, aby zatrzymać przy sobie Jamie. Niestety nie udaje mu się to na długo, gdyż Jamie umiera na raka.

Miłość kochanków w „Szkole uczuć” została zaprezentowana w niezwykle wzruszający, a nawet ckliwy sposób. Jednocześnie reżyser pokazuje, jak bardzo pozytywny wpływ na drugą osobę może mieć miłość. Szlachetna, wierna i kochająca kobieta sprowadza drogę dobra człowieka, który z niej zbłądził.

Pretty Woman – film

Amerykańska komedia romantyczna z lat 90. zatytułowana „Pretty Woman” opowiada historię długo rodzącego się uczucia pomiędzy dwiema skrajnie różnymi osobami – biedną prostytutką o imieniu Vivian i bogatym milionerem – Edwardem. Różnice społeczne i charakterologiczne upodabniają te postaci do bohaterów „Szkoły uczuć”. Uczucie pomiędzy Vivian i Edwardem dojrzewa przez długi czas, ponieważ początkowo oboje traktują swój związek instrumentalnie – ona jako szansę na zarobienie dużych pieniędzy, a on jako sposób na zapewnienie sobie pięknej damy do towarzystwa.

W końcu przekonują się, że nie mogą bez siebie żyć, a miłość mocno ich zmienia jako ludzi, dając im do zrozumienia, że nie da się jej kupić za żadne pieniędzy ani wykorzystywać dla własnych, egoistycznych celów. Dzięki romansowi Vivian przeobraża się w świadomą swojej wartości, dostojną damę z klasą, a Edward staje się uczuciowym i wrażliwym mężczyzną. Pozytywny wpływ miłości na bohaterów przywodzi na myśl metamorfozę Landona ze „Szkoły uczuć”.

Bohaterowie „Pretty Woman” wspólnie pokonują przeciwności losu i dzielące ich różnice społeczne oraz finansowe. Edward i Vivian to doskonała para, która choć ogromnie się różni, to pasuje do siebie idealnie. Łącząca ich niemal baśniowa miłość kończy się szczęśliwie i przez wielu traktowana jest jako współczesna wersja bajki o Kopciuszku.

Titanic – film

„Titanica” Jamesa Camerona opowiada historię tragicznego rejsu tytułowego statku, na którym znalazło się dwoje głównych bohaterów – Jack i Rose. On jest biednym i beztroskim robotnikiem, a ona arystokratką wywodzącą się z bogatej rodziny. Oboje przez przypadek się spotykają i już po chwili rodzi się między nimi uczucie. Jest to mezalians, który nie ma szans na szczęśliwe zakończenie. Na ich drodze stoi bowiem rodzina i narzeczony Rose – są oni gotowi zrobić wszystko, aby tylko kobieta zapomniała o Jacku.

Niemniej jednak miłość Rose i Jacka jest bardzo silna i niezwykle intensywna. Kochankowie każdą wolną chwilę spędzają ze sobą – ona ukradkiem wymyka się z arystokratycznych kolacji, a on włamuje się do umieszczonego na statku samochodu. Podczas katastrofy Jack wykazuje się ogromnym poświęceniem i w imię miłości poświęca swoje życie, aby tylko Rose go nie straciła.

Podsumowując, ukazany w „Titanicu” los kochanków kończy się tragicznie, ale ich miłość jest szczera i pełna pasji, dlatego można nazwać ją jako dającą spełnienie uczuciowe. Reżyser zilustrował ją w sposób wzruszający i dający do zrozumienia, do jak ogromnego poświęcenia gotowi są kochankowie, aby móc zrealizować swoją miłość i cieszyć się swoją obecnością.

Oczy tej małej – piosenka Agnieszki Osieckiej

Losy kochanków przedstawia również piosenka, czego przykładem jest napisany przez Agnieszkę Osiecką i wykonywany m.in. przez zespół „Raz, dwa, trzy” utwór zatytułowany „Oczy tej małej”. Opowiada on historię pewnej niewinnej, dobrej i czystej młodej dziewczyny o imieniu Jagna, która zapoznała się z niższym urzędnikiem Janem. Pomiędzy nimi szybko narodziła się wielka miłość, sprawiająca, że dziewczyna całkowicie zadurzyła się w ukochanym.

Od tego momentu uczucie do Jana stanowiło dla niej treść życia, jednak on traktował Jagnę w sposób instrumentalny i bawił się jej miłością, dlatego ostatecznie uciekł i zostawił ją samą. Nie mogąc poradzić sobie z odrzuceniem, dziewczyna popełniła samobójstwa, przez co podmiot liryczny przeklina Jana i przepowiada, że spotka go kara za pogardę wobec miłości. W piosence „Oczy tej małej” mamy zatem do czynienia z tragicznym uczuciem doprowadzającym do wielkiego dramatu w postaci odebrania sobie życia.

Utwór Agnieszki Osieckiej pokazuje dwa skrajne podejścia do miłości: instrumentalne w wykonaniu mężczyzny i niezwykle emocjonalne symbolizowane przez kobietę. Ich połączenie kończy się śmiercią, dlatego można stwierdzić, iż losy kochanków w tej piosence są bardzo burzliwe i z jednej strony pełne cierpienia oraz rozczarowania, a z drugiej – wyrachowania i cynizmu.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *