„Piosenka pasterska” Czesława Miłosza – interpretacja, analiza, omówienie

„Piosenka pasterska” Czesława Miłosza została napisana w 1943 roku, czyli w samym środku II wojny światowej. W zestawieniu z innymi lirkami z tego okresu tematyka „Piosenki pasterskiej” jest wręcz szokująca, ponieważ w żadnej sposób nie można się w niej doszukać żadnego nawiązania do rzeczywistości wojennej. Podmiot liryczny w dziele Miłosza za pomocą licznych epitetów opisuje piękno nietkniętej przez ludzką rękę przyrody.

Mamy więc do czynienia rwącymi potokami, pięknymi górami, pachnącymi kwiatami czy zieloną trawą. Obraz wykreowany przez autora jest niezwykle plastyczny, dzięki czemu mocno wpływa na wyobraźnię czytelnika. Opisy przyrody w „Piosence pasterskiej” są niezwykle realistyczne, a jednocześnie magiczne i plastyczne. Taki zabieg nie kontrastuje ze sobą, na co duży wpływ musiał mieć kunszt poetycki Miłosza. Autor przeplata motywy baśniowe z naturalnymi i zwyczajnymi opisami.

Obraz przedstawiony przez Czesława Miłosza ma charakter sielanki, a ogrody, które ukazane są w swoim wierszu, przyprawiają podmiot liryczny o wzruszenie. Poeta zachwyca się każdym szczegółem przedstawianej przez siebie rajskiej przyrody. Widzi pojedyncze liście, konkretne kwiaty; ma świadomość ulotności chwili, dlatego za wszelką cenę chce oddać jest niepowtarzalny charakter. Natura w „Piosence pasterskiej” jest łagodna, cicha i piękna.

Harmonia, subtelność, nieskazitelność i baśniowość opisywanego przez podmiot liryczny świata wprowadza odbiorcę w arkadyjską krainę, gdzie człowiek i natura żyją ze sobą w symbiozie. Na tej podstawie można wysnuć wniosek, że autor upaja się rzeczywistością, która go otacza. Jedyną przeszkodą w wyrażeniu takiej opinii jest fakt, iż realia, w których przyszło mu żyć w czasie powstania wiersz, były niezwykle okrutne i pełne cierpienia.

Można zatem domniemać, że Miłosz, tworząc piękny obraz przyrody ukazany w „Piosence pasterskiej”, chciał odsunąć od siebie i czytelnika negatywne myśli dotyczące wojny. Czytając skomponowany przez niego wiersz, można pokusić się o stwierdzenie, że to mu się udało.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *