Symbolika i znaczenie kwiatów w „Liliach” Mickiewicza

Utwór ten przedstawia historię małżeństwa, w którym dochodzi do zbrodni – żona zabija męża. Robi to z powodu swojej niewierności, którą chce ukryć przed powracającym z wojny mężem. Może to osiągnąć jedynie poprzez morderstwo na ukochanym. Po tym czynie potajemnie robi mu pochówek, a na grobie zasadza lilie. Zadaniem kwiatów jest zamaskowanie tego, co kryje się pod nimi. Mimo to dręczą ją wyrzuty sumienia, które postanawia załagodzić, wyznając winę pustelnikowi. Po spowiedzi pustelnik zapewnia ją, że jej grzech nie wyjdzie na jaw.

Po śmierci męża jego bracia zaczynają starać się o rękę wdowy, a ta nie wie, którego z nich wybrać. Aby zdecydować się na jednego z nich, ponownie odwiedza pustelnika, który udziela jej rady, żeby przy wyborze jednego z mężczyzn kierowała się uplecionymi przez nich wiankami. Nie wie, że bracia, chcąc zrobić jak najładniejszą wiązankę, zrywają kwiaty z grobu jej męża, bezczeszcząc go w ten sposób.

W momencie, gdy kobieta dokonuje wyboru, między mężczyznami dochodzi do kłótni kończącą się walką. W czasie potyczki pojawia się duch zmarłego męża, który sprawia, że kaplica, gdzie znajdują się mężczyźni i wdowa, zapada się pod ziemię, a na jej gruzach wyrastają lilie. Jak więc widać, kwiaty w balladzie Mickiewicza pełnią niejednoznaczną funkcję.

Z jednej strony mają za zadanie ukryć prawdę o zbrodni, a z drugiej stają się dowodem poświadczającym o winie żony. Można zatem wywnioskować, że kwiaty w „Liliach” mają za zadanie odkryć winę zbrodniarki. Wydaje się, że Mickiewicz poprzez posłużenie się motywem kwiatów chce wyznaczyć sprawiedliwość. Autor uświadamia czytelnikowi, że nie można posługiwać się kwiatami do swoich niecnych celów, ponieważ mają one moce mogące obrócić się przeciwko tym, którzy używają ich w złej intencji.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *