„Odkrycie” (Szymborska) – interpretacja, analiza, omówienie

Wisława Szymborska we wierszu „Odkrycie” odnosi się do tematyki postępu technologicznego . Jego treść dotyczy dywagacji podmiotu lirycznego nad konsekwencjami postępu technologicznego i jego etycznym wymiarem. Mianowicie podmiot liryczny zastanawia się, czy w sytuacji, gdyby jakiś naukowiec odkrył wynalazek zagrażający ludzkości i możliwy do wykorzystania niezgodnego z moralnością, to czy nie upubliczniłby go z myślą o społeczeństwie.

Choć wielokrotnie powtarzające się słowo „wierzę” może podpowiadać, że podmiot liryczny rzeczywiście wierzy, iż istnieją odkrywcy kierujący się moralnością, to jednocześnie pokazuje duże zwątpienie. Wszak gdyby osoba mówiąca miała co do tego pewność, nie musiałaby się co chwilę upewniać.

„Odkrycie” Szymborskiej pokazuje więc, że postęp technologiczny to nie tylko szansa, ale również wielkie zagrożenie dla ludzkości, które może wymknąć się spod kontroli jego twórców i przejść w niepowołane ręce. Dowodów historycznych na tę tezę jest aż nadto, bo przecież każda wojna wiąże się z wprowadzeniem nowych broni i innowacyjnych sposobów na pokonanie przeciwnika.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *