Symbolika maków w pieśni „Czerwone maki Monte Cassino”

„Czerwone maki Monte Cassino” nawiązują do bitwy pod Monte Cassino, gdzie polski siły stanowiły główną oś natarcia na wroga. Podmiot liryczny pełni funkcję reportera relacjonującego wydarzenia, o których mowa, czyli tytułową bitwę pod Monte Casino. Jednocześnie zwraca się bezpośrednio do jednego z polskich żołnierzy, zachęcając go do walki.

O kwiatach traktuje druga zwrotka, gdzie podmiot liryczny porównuje krew poległych polskich żołnierzy do pola czerwonych maków. Ziemia nasiąknięta krwią przypomina i przywołuje ten obraz, dlatego tytułowe czerwone maki symbolizują bohaterstwo oraz heroizm polskich żołnierzy walczących w obronie Monte Cassino. To dzięki nim kolejne pokolenia będą pamiętały o poświęceniu, jakim wykazali nasi żołnierze w czasie tej bitwy.

„Czerwone maki Monte Cassino” są zatem kolejnym utworem, który odnosi się do motywu kwiatu w sposób metaforyczny, przedstawiając go jako symbol pewnego wydarzenia i określonych postaw. W tym przypadku ma on uosabiać i upamiętniać bohaterstwo oraz odwagę polskich żołnierzy.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *