Obraz Rio de Janeiro w „Mieście Boga”

Filmu zatytułowanu „Miasto Boga” przedstawia świat najbiedniejszych dzielnic Rio de Janerio w latach 60., gdzie rządzi zasada, że ten, kto jest silniejszy i posiada lepszą broń, ma władzę nad resztą, która musi mu się podporządkować. W tytułowym Mieście Boga przemoc, terror i strach są codziennie stosowanymi narzędziami do poszerzania swoich wpływów i eliminowania wrogów.

Broń przy sobie noszą nawet dzieci, przed policją się ucieka, zamiast wzywać ją na pomoc, a jedyna szansa na stosunkowo dostatnie życie i wydostanie się z biedy to przyłączenie się do gangu i rozpoczęcie kariery przestępczej. W Mieście Boga nie ma miejsca na moralność i szlachetność, nawet jeśli chce się prowadzić takie życie, czego dowodem jest postać Kurczaka – byłego żołnierza i snajpera. Poznajemy go jako uczciwego konduktora biletów chcącego uciec z Rio de Janerio i niegodzącego się na okrucieństwa oraz bezprawie, jakie go otacza.

Pomimo żołnierskiego doświadczenia i umiejętności walki wierzy w ideę pokoju na świecie i przeklina anarchię w Mieście Boga. Jednak w pewnym momencie spotyka ona jego samego, gdyż jego młodszy, szesnastoletni brat zostaje zabity w wyniku wojny gangów, w związku z czym Kurczak przyłącza się do niej i staje się kimś, kim wcześniej gardził. Rio de Janerio nie pozwala mu o sobie zapomnieć i tragicznie go doświadcza, co doprowadza do głębokiej metamorfozy wewnętrznej. Ostatecznie bowiem ze względu na swoje doświadczenie wojskowe Kurczak urasta do rangi jednego z najskuteczniejszych bandytów.

Wszystko to pokazuje, że brutalna przestrzeń brazylijskiego miasta zmusiła go zmiany ideałów i bycia zupełnie kimś innym, niż sobie to wyobrażał. Pomimo szczerych chęci bohatera dopada bezprawie Rio de Janerio, wobec którego nie potrafi pozostać obojętnym, a jedyny sposób na walkę o własne dobre imię, to opowiedzenie się po wcześniej znienawidzonej stronie sporu.

 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *